Yatırım yapmaya başla!

Doların Büyük Ölçüde Zayıflayacağını Öngören Citi, DXY için 85 Seviyesine İşaret Etti

New York merkezli Citi, dolar için kötümser bir yorum yaparken, DXY'nin 85 seviyesine kadar gerileyebileceğini söyledi.
Doların Büyük Ölçüde Zayıflayacağını Öngören Citi, DXY için 85 Seviyesine İşaret Etti

Citi, Amerikan Merkez Bankası’nın daha fazla tahvil varlıkları satın alarak bilançosunu tekrar büyütmesiyle dolar endeksinin, 85 seviyesine kadar düşebileceğini söyledi. Citi’deki Asya Pasifik ticaret stratejileri grubu başkanı olan Mohammed Apabhai, en son tahminlerinin doların zayıflayacağı yönünde olduğunu belirtti.

Apabhai, dolar endeksinin 85 seviyelerine ve belki de 80’lere kadar düşebileceğine dikkat çekti. Teknik analist Daryl Guppy ise geçen yıl, dolar endeksi için 85 seviyesinin tarihi bir destek olduğunu söylemişti.

Dolar endeksi, büyük ölçüde ABD’nin en önemli ticaret ortaklarından oluşan para sepetine göre doların değerini göstermektedir. FED, piyasaya nakit pompalamanın bir yolu olarak tahvil ve hazineleri satın alarak bilançosunu artıyor. Bu da tahvil fiyatlarının yükselmesiyle getirilerinin düşmesine neden oluyor.

Dolar tahvil faizleri düştüğü zaman genellikle zayıflamaktadır. Apabhai, “Temel olarak FED’in muhtemelen durdurma oranlarını düşürmelerine bakılmaksızın, tüm merkez bankalarının güvercin bir tavra sahip olacağını söylüyoruz,” dedi. FED, Çarşamaba günü bu yılın üçüncü faiz indirimini yaptı, ancak bir duraklamanın devam ettiğinin sinyallerini verdi.

Apabhai, FED’in bilançosunun Eylül ayının başından bu yana 205 milyar doların üzerinde bir hızla genişlemesinin nedeni olduğunu söyledi. Buna karşılık, genişlemenin Avrupa Merkez Bankası için bir yıldan fazla süreceğini ifade etti.

Apabhai, “Bizim için, FED’in duraklama moduna girmesi, bilançosunun genişleyeceği kadar önemli değil. Temel olarak dolar üzerindeki daha zayıf seviyelere bakıyoruz,” dedi.

Citi’den Apabhai, dolar endeksinin 85 seviyesine kadar zayıflaması durumunda EUR/USD paritesinin 1,21 seviyesine kadar güçlenebileceğini belirtti. Bunun ise yükselen piyasa hisse senetleri için çok olumlu olacağına dikkat çekti.

Hong Kong için Boğa Eğilimi

Hong Kong için Boğa EğilimiDolardaki zayıflamanın yükselen piyasa hisseleri için olumlu olacağını söyleyen Apabhai, “Aslında bu yıl daha iyi performans gösteren Avrupa hisse senetlerinden şu anda gelişmekte olan ülkelere geçiş çağrısı yapıyoruz. Özellikle, Hang Seng Endeksi’ne,” dedi.

Doların zayıflaması sonucunda sermayenin Hong Kong pazarına akabileceğini söyleyen Apabhai, “Aşağıdan yukarıya bakıldığında, çok çekici görünen birçok hisse senedi var. Temel olarak onları satın almak ve çocuklarınız için onları kilitlemek istiyoruz. Temettü getirileri çok iyi. Kesinlikle, önümüzdeki birkaç yıl içinde potansiyel olarak yüzde 40 oranında bir artış olduğunu düşünüyoruz,” ifadelerini kullandı.

Hong Kong geri çekilen yasa iade faturası nedeniyle protestolarla karşı karşıya kaldı. Apabhai, “Mülkiyet sektörü çok indirimlidir. Büyük perakende satış adlarından bazıları küresel finansal krizden bu yana en büyük düşüşlerini gerçekleştirdi,” dedi.

Ancak uzun vadeli sahipleri ve makro fonları içeren yatırımcıların piyasaya döndüğünü belirten Apabhai, son olaylara rağmen Hong Kong için yeni bir başlangıca işaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum