Yatırım yapmaya başla!

Dolar Haftaya Yükselişle Başlarken Morgan Stanley TL için Ucuz Yorumunda Bulundu

Haftaya 6,18'den başlayan dolar, erken işlemlerde hızını artırdı ve 6,29'u gördü. ABD'nin yatırım bankalarından Morgan Stanley ise TCMB'nin faiz kararı sonrası yaptığı değerlendirmede, TL'nin ucuz kaldığı yorumunda bulundu.
Dolar Haftaya Yükselişle Başlarken Morgan Stanley TL için Ucuz Yorumunda Bulundu

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi, ülkelerin merkez bankalarının toplantı kararları olmuştu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, beklentilere paralel yönde, hatta çok daha üzerinde bir faiz artışı yaptı. Ancak yapılan 625 baz puanlık faiz artışından sonra kurda çok da fazla bir düşüş sağlanamadı.

Dolar ilk tepki olarak 6 lira sınırına kadar gerilese de, daha sonra yönünü yukarı çevirdi ve haftayı 6,16’dan tamamladı. Bu sabah ise işlemlere 6,18’den start verdi. Ancak işlemlerin açılmasıyla birlikte yukarı yönlü hareketini hızlandırdı ve 6,29’u test etti. 

Dolar kuru haftanın ilk işlem gününe yatay başladı. Saat 09:28’de ise 6,2710’dan işlem görüyor.

Dolar, geçen hafta küresel boyutta merkez bankalarının para politikasını normalleştirmede FED’i takip edeceği yönündeki işaretlerin etkisiyle ivme kaybetti. Ancak TL karşısında kısa süreli bir gerilemeden sonra yeniden toparlandı. Perşembe günü açıklanan ABD Ağustos enflasyon rakamlarının da dolardaki düşüşte etkisi oldu.

Eski FED Başkanı Janet Yellen; düşük işsizliğin ekonomide aşırı ısınma yaratabileceği riskine karşın rayında tutma konusunda zor bir dönemle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu. FED için soru işaretinin ekonomide büyümenin uzun süre devam ettirilmesi olduğunu söyleyen Yellen, önemli ve zor olanın para politikasının yönetilme şekli olduğunu belirtti.

Morgan Stanley Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası yaptığı değerlendirmede, Türk lirasının ucuz kaldığını belirtti.

Politika faiz oranının %24’e çıkarılmasının ardından, TL için tavsiyesinin “nötr”e yükselten Morgan Stanley, reel efektif döviz kuru ve satın alma gücü paritesi açısından Türk lirasının ucuz kaldığını belirtti. ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley, beklentileri aşan faiz artırımının sağlam bir adım olduğunu, ekonomide dengelenmenin devam etmesi halinde dolar talebinin düşeceğini bildirdi. Liranın şu anda daha dengeli olduğunu söyleyen kurum analistleri, Türkiye’nin uluslararası ortakları ile ilişkileri ve dış finansman ihtiyacı açısından bakıldığında, halen dalgalanma riskinin mevcut olduğunu bildirdi.

Ünlü yatırım uzmanı Mark Mobius ise TCMB’nin faiz artırma hamlesinin ekonomide güveni artırmaya yetmeyeceğini dile getirdi.

Çözümün sadece yabancı değil, yerli yatırımcıların güvenini de kazanmaktan geçtiğini söyleyen yatırım gurusu Mobius, Merkez’in faiz oranının %17,75’ten %24’e çıkarmasının şu aşamada yatırımcının güvenini kazanmak için yeterli olmadığını belirtti.

Bankanın bu karar ile bağımsızlığını ispat ettiğini öte yandan sonuçlarının ağır olabileceğini ve şu anda sabır safhasında olduğunu dile getirdi. Çözümün sadece faiz artırmak olmadığını, ilk olarak bütçede dengeli politikalar oluşturmaya başlamak ve yatırımcıya güven veren adımlar atmanın gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum