Yatırım yapmaya başla!

Dolar Durmak Bilmiyor! Euro Karşısında 11 Yılın Zirvesinde

Dolar Durmak Bilmiyor! Euro Karşısında 11 Yılın Zirvesinde

Dallas FED Başkanı Richard Fisher dolar rallisini değerlendirdi ve bu rallinin ABD toparlanmasını yansıttığını bile getirdi. Dolar bu açıklamadan güç bularak, euro karşısında 11 yılın zirvesine yükseldi. Yen karşısında ise Fisher’ın faiz oranları artırımındaki bir ertelemenin ABD’de bir resesyonu tetikleyebileceği uyarısı ile 7,5 yılın en yüksek seviyesine tırmandı. Dolar durmak bilmiyor ve USD/TRY paritesi, 2,6091 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar, euro karşısında 1.0785 dolar ile 2003 yılı Eylül ayından bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydetti. Ardından % 0,5 oranında değer kazandı ve EUR/USD paritesi 1.0800 dolardan işlem görmeye başladı. Yen karşısında ise 122.03 yen ile 2007 yılı Temmuz ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyeyi kaydetti. Ardından % 0,5 oranında daha yükselerek USD/JPY paritesi, 121.81 yenden işlem görmeye başladı.

Yakın bir sürede faizlerin arttırılacağına yönelik beklentiler, doların diğer para birimleri karşısında en yüksek seviyelere yükselmesine neden oluyor. Doların, diğer para birimleri karşısında 2015 yılında daha iyi bir performans göstereceğine işaret ediyor. Bir yandan da Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası deflasyonla mücadele etmek için teşvikleri arttırmayı planlıyor. Bu durum da, Euro ve Japon yeninin dolar karşısında değer kayıplarını arttırıyor.

Uzmanlar da, doların yükselişini değerlendirmeye devam ediyor. Singapur Citigroup Inc. stratejistlerinden olan Todd Elmer, “dolardaki yükselişin, dünyanın geri kalanı ile ilgili hayal kırıklığı karşısında daha çok ABD’deki iyimserlik ile ilgili olacağı bir döneme giriyor olabiliriz. Güçlü dolar trendinin devam etmesi için kayda değer bir alan mevcut,” şeklinde yorum yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum