Paylaşım

Dolar Hız Kesmeden Yükselirken Altın Yine Yerlerde!


 

Haftanın son işlem gününde dolar üç ayın zirvesine yaklaşırken, altın onun gölgesinde kalarak iki ayın en düşüğünü gördü. Gelişmeler şöyle...

Dolar, ABD Temsilciler Meclisi’nin vergi reformuna dair bütçe tasarısını onaylaması ve FED ‘in yeni başkanının şahin olabileceği beklentileri ile üç ayın zirvesine çıktı. Kur, yeni güne 3,81 bandından başlarken, dün akşam yaptığı ani sıçrama ile akıllara acaba 4 lirayı görür mü sorusunu getirdi. İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse de Dolar/TL için 12 aylık beklentilerini 4 lira seviyesine çıkardıklarını duyurmuştu. Altın ise güçlenen doların altında kalarak iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, dünkü %0,7’lik yükselişin ardından bugün %0,2 oranında bir yükseliş daha kaydetti.

Dolardaki bu yükselişte bankalara ilişkin alınan olumsuz mesajların etkisi oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün Ekim ayı para politikası faiz kararlarını açıkladı. Banka her ne kadar 3,50 seviyesini hatırlatsa da dolar kurundaki gelişmeler 4 liranın çok da uzak bir ihtimal olmadığını gösteriyor.

Piyasalar bir yandan da yeni FED başkanının kim olacağı yönünde oluşan beklentilerden yön buluyor.

Konuya ilişkin bilgi alınan kaynaklara göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın yatırım bankacısı Jerome Powell ile Stanford Üniversitesi ekonomisti John Taylor’dan birini getirmeyi planladığı biliniyor. Taylor, Perşembe günü yaptığı açıklamada daha hızlı bir ekonomik büyümenin, politika yapıcıların yatırım ve işe alımları teşvik edici reformlara odaklanacağını söyledi. Yeni FED başkanlığına en kuvvetli adaylardan biri olan Taylor, bu tutumuyla piyasalarda şahin duruş sinyali veriyor.

Altın ise güçlenen doların etkisiyle geriliyor. Son yedi haftanın altısını da düşüşle geçiren altın, iki ayın en düşük seviyesine indi.

Haftanın son işlem gününe başlarken spot altında çok fazla bir değişiklik olmadı. Altının ons fiyatı şu dakikalarda 1.266 dolar seviyesinden işlem görüyor. Serbest piyasada altın fiyatlarına baktığımızda, gram altının 155 lira, çeyrek altının 254 lira ve Cumhuriyet altınının 1034 liradan satıldığını görmekteyiz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın