Paylaşım

Dolar Yükselirken, Altın Gözden Düşüyor mu?


 

FED’in faiz artırımı zamanının yaklaşmasıyla birlikte dolar yükselişe geçti. Yükselen dolar karşısında altın cazibesini yitirdi. Altın ve dolar cephesinde son durum şöyle…

Yatırımcıların FED’in faiz artırımına hazırlanması ve hisse senetlerinin ralli yapmasının etkisiyle altın düşüşe geçti. Dünyanın en büyük altın destekli Exchange-traded fonunda (ETF) varlıklar % 48 gerileme gösterdi.
SPDR Gold Trust’taki varlıklar dün % 0.2’lik bir gerileme ile Eylül 2008’den bu yana en düşük seviyeye inmiş oldu.

Altın fiyatlarının bu denli düşmesinde ABD ekonomisinin büyük payı oldu. ABD ekonomisindeki güçlenme hisse senedi piyasalarında ralliyi teşvik etti ve altına olan talep azaldı. ABD ve Perth Darphaneleri’nden yapılan altın satışları son yılların en düşük seviyelerini gördü.

Altın düşüşünü sürdürürken dolar birçok önemli para birimi karşısında yükselişe geçti. Dolar, euro karşısında % 0.2 değer kazanarak 1.1302 dolar olurken, yen karşısında 123.10 yenden işlem gördü.

Avustralya doları, Merkez Bankası Başkanı Glenn Steves’in faiz indirimi opsiyonunu açık tutması ile gerilerken, yen kayıplarını azalttı. Yenin toparlanmasında Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’nın reel efektif kurun daha fazla zayıflamasının zor olduğunu söylemesi etkili oldu.

Ülkedeki işsizlik oranının gerilemesi ile birlikte Avustralya doları yeniden toparlanmaya başladı. ABD doları karşısında % 0.1 yükseldi ve 77.65 ABD dolarından işlem gördü.

Tokyo Mizuho Bank Ltd. baş piyasa ekonomisti Daisuke Karakama dolar ve yende görülen gelişmelerle ilgili olarak, “İnsanlar bunun para politikası olduğunu söylüyorlar ancak günün sonunda her şey kur politikası ile ilgili. Yendeki zayıflık güçlü doların bir yansımasıdır. Dolarda görülen satış dalgası iyi bir pazarlık fırsatı sağlıyor” yorumunda bulundu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın