Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Yükselirken Altın 5 Yılın En Düşüğünde

Amerikan Merkez Bankası'nın Ekim toplantısı izlenirken dolar güçlenmeye devam ediyor. Altın ise 5 yılın en düşük seviyelerinde geziyor...
Dolar Yükselirken Altın 5 Yılın En Düşüğünde
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün FED‘in Ekim ayı toplantısı yapılacak. Piyasalarda tüm gözler bu toplantıya çevrilmiş durumda. Herkes Aralık ayında faiz artırımına gidilip gidilmeyeceğini merak ediyor. Dolar ise bu beklenti öncesinde yükselişe geçti. Euro karşısında yatay bir seyir izleyen dolar, 1,0641 seviyesinden işlem gördü. Yen karşısında ise iki gündür elde ettiği %0.7 kazancın ardından %0.1 kadar küçük bir gerileme göstererek 123.32 seviyesine indi.

Dolarda pozitif yönde bir seyir izlenirken altın düşüşte. Beş yılın en düşük seviyesini gören altın, FED’in faiz kararının zamanına yönelik yapacağı toplantı ve dün açıklanan ABD tüketici fiyatları ile düşüşe geçti. Spot altın ons başına 1,064.55 dolara indi. Bloomberg verilerine göre altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları dün 1,508.09 tona çıktı.

Altın bu yıl iyi gelen ABD verileriyle birlikte toplamda %9.8 kadar değer kaybetti. Yükselen faizler altını güvenli liman olmaktan uzaklaştırarak yatırımcının ilgisini azalttı. Avustralya’nın önemli altın üreticilerinden biri olan Evolution Mining Ltd. icra başkanı Jake Klein, altın fiyatlarının dolar bazında zor bir dönemde olduğunu söyledi.

FED bugün yapacağı toplantıda, Eylül ayında yaptığı toplantı tutanaklarını açıklayacak. FED son toplantısında iş gücü piyasası koşullarının iyileşmesi ve enflasyonun orta vadede %2 hedefine doğru yükseleceğinin teminatını hissederse, Aralık ayında faiz indirimine gideceğinin sinyallerini vermişti.

Melbourne’de National Australia Bank Ltd. ekonomisti Vyanne Lai; “Zayıf enflasyonist baskılara ilişkin endişeler FED’in sıkılaştırmaya yönelik karar alma sürecine daha az aşağı yönlü risk oluşturabilir. Son güçlü iş gücü piyasası verileri ile birleştiğinde, Aralık ayında bir faiz artırımı ihtimali yüksek görünüyor,” şeklinde yorum yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu