Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Yukarı Yönlü Seyrederken, Ekonomistler Olası Faiz İndiriminin Kura Etkilerini Değerlendirdi

Piyasalar bu hafta yapılacak Merkez Bankası PPK toplantısına odaklanırken, 400 baz puan ve daha yukarı faiz indiriminin döviz kurlarında sert yükselişe yol açabileceği öngörüldü.
Dolar Yukarı Yönlü Seyrederken, Ekonomistler Olası Faiz İndiriminin Kura Etkilerini Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu hafta yatırımcıların odağında yer alan en önemli konu Perşembe günü yapılacak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak karar olacak. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, hiç beklenmedik bir şekilde görevden alınarak, yerine Murat Uysal getirildi.

Yüksek faizi her defasında eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından göreve getirilen Uysal’dan, bu nedenle faiz indirimi açıklaması bekleniyor. Ekonomistler ise sert bir indirimin döviz kurunda yukarı hareketi tetikleyeceğini belirterek, endişelerini dile getiriyor.

Kritik haftaya 5,66 civarından başlayan Dolar/TL, saat 11:54’te 5,6808 işlem görüyor.

22 Temmuz Dolar GrafiğiGeçen hafta 5,65 civarından kapanan kur, bu sabah yükselişle açıldı ve bir ara 5,6848’i gördü. Kur geçen hafta 5,70’in üzerini test etmişti. ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye karşı bir yaptırım arayışında olmadığını belirten sözlerinin ardından 5,61’e gerilemişti.

Dolar yeni haftada yukarı yönde seyrederken, asıl merak edilen konu Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’da vereceği karar. Genel olarak beklenti 300 baz puanlık bir faiz indirimi olsa da 50 – 800 bp arasında değişen tahminler geliyor. Bloomberg HT’nin anketine katılan 20 analistin ortak beklentisi ise 250 bp’lik bir faiz indirimi yapılması yönünde.

Bloomberg Economics Orta Doğu Baş Ekonomisti Ziad Daoud, faiz indiriminin kurda yeni bir yükselişi tetikleyebileceğini söyledi.

Faiz İndirimi Kur Etkisi2018 yılının yaz aylarında yaşanan kur ataklarını hatırlayan Daoud, o dönemde Türk lirasında çok ciddi erime olduğunu, Merkez Bankası’nın 24 Temmuz toplantısında faizleri değiştirmeyerek, piyasaları şaşırttığını söyledi. Bu olayın üzerinden tam bir yıl geçti.

Şu an Merkez Bankası’ndan indirim beklendiğini söyleyen Daoud, piyasanın 200 – 250 bp’lik indirimi fiyatladığını fakat böyle bir durumda kurda yükseliş olacağını sözlerine ekledi. Pine Bridge Investments Fon Yöneticisi Anders Faergemann ise merkez bankalarının güvercin tonlu açıklamalar yaptığı bir ortamın gelişen piyasalar için olumlu olduğunu fakat kendilerinin temkinli yaklaştığını anlattı.

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül, piyasanın 400 bp’ye kadar faiz indirimine şaşırmayacağını söyledi.

400 bp BeklentisiMerkez Bankası Başkanı’nın değişiminden sonra piyasanın faiz indirimine neredeyse kesin gözüyle baktığını ve 400 baz puana kadar indirimin sürpriz olmayacağını aktaran Şengül, bundan daha büyük bir oranın dolar kurunu yukarı çekeceğini söyledi. Global Menkul Değerler Kıdemli Analisti Rıdvan Baştürk de 400 puan üzerindeki indirimin Türk lirası varlıklarının olumsuz etkileyeceğini düşünen isimlerden birisi.

Murat Çetinkaya’nın görevde olduğu sürede 100 – 150 baz puan indirim beklediklerini söyleyen Baştürk, görevden alınmasıyla birlikte daha kuvvetli bir indirimin gündeme geldiğini açıkladı. 400 bp ve üzeri indirimde TL varlıklarında volatilitenin artacağını ve döviz kurlarının yukarı yönde sert hareketler gerçekleştireceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu