Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Yönünü Yukarı Çeviren Dolar Yeniden 6 Liranın Üzerinde

Dolar kuru son gelişmelerin etkisiyle birkaç günlük sessizliğini bozdu ve yeniden 6 liranın üzerini gördü. Kurdaki son gelişmeler şöyle...

ABD yaptırımları ile 7 liranın üzerine çıkan dolar kuru, Türkiye’nin taviz vermeyen duruşu ve art arda devreye soktuğu hamleler ile 5,70’e kadar geriledi. Bu sabahki işlemlerde de 5,75 – 5,80 aralığında dalgalanıyordu.

Dün akşam ABD Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’ye yönelik tehditlerini yenilemesine, gece yarası Trump tarafından atılan tweet de eklendi. Fakat TL bu gelişmelere şu saate kadar tepkisiz kalmıştı. Piyasaların Standard & Poor’s’un açıklayacağı Türkiye kredi notuna odaklanması ile kur yönünü yeniden yukarı çevirdi ve saat 12:35’te 6,1870 liraya kadar yükseldi.

Haftanın son işlem gününe 5,75 seviyelerinden başlayan dolar kuru, öğle saatlerinde hızlanarak yeniden 6 lirayı aştı.

Bugün piyasaların odağında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un açıklayacağı kredi notu yer alıyor. S&P tarafından yapılan açıklamada; makroekonomik dengesizliklerin artması, enflasyon görünümünün bozulması ve Türk lirasındaki dalgalanmanın, mali istikrar için risk oluşturduğu belirtildi.

Kurum analistlerinden Frank Gill, Türkiye’deki gelişmeleri yakından izlediklerini, finans piyasalarındaki baskının devam etmesi halinde mali göstergelerin bozulabileceğini söylemişti.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) İcra Direktörü Hung Tran, TL’nin adil değer seviyesine ulaşacağını belirtti.

Türk lirasının hafta başından bu yana gösterdiği toparlanma hakkında değerlendirmede bulunan Tran, satın alma paritesi açısından bakıldığında TL’nin değerinin altındaki bölgede olduğunu, yani gerçekten esas olması gereken değerin altında olduğunu söyledi. Piyasalardaki belirsizlik nedeniyle TL’deki toparlanmanın bazı etkenlere bağlı olduğunu, bir – iki yıl içerisinde adil seviyeye gelerek, kurun 5 – 5,5 arasında olmasını beklediklerini söyledi.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum