Yatırım yapmaya başla!

Düşük Seviyeleri Koruyamayan Dolar Kuru Yeniden 5,75 Liranın Üzerinde

Rahip Andrew Brunson'ın tutukluluk süreci ile başlayan sancılı süreç, serbest bırakılmasına rağmen hala devam ediyor. Dolar kuru yeniden 5,75 liranın üzerinde seyrediyor.
Düşük Seviyeleri Koruyamayan Dolar Kuru Yeniden 5,75 Liranın Üzerinde

Dolar kuru, Rahip Brunson’ın tutuklanması ile ABD ve Türkiye arasında gerilen iplerin izlerini hala üzerinde taşıyor. 12 Ekim tarihli dördüncü duruşmada serbest bırakılan Rahip Brunson ile ortamın bir miktar yumuşaması bekleniyordu. Buna karşın birkaç günlük normalleşme süreci geride kaldı ve yeniden yüksek seviyelere doğru hareket başladı.

Dolar kuru sabahın erken işlemlerinde başlattığı yükselişi sürdürüyor ve yüzde 1,55 oranında artıda 5,7626 liradan alıcı buluyor.

Dolar Sabahın Erken İşlemlerinde 5,76 LiraAsya piyasalarına 5,6694 liradan başlayan dolar kurunun bir önceki kapanışı 5,6661 lira düzeyindeydi. Yurt içi piyasaların açılışına kadar yatay seyreden kur, TSİ 08:00’de ilk yükseliş hamlesini gerçekleştirerek 5,6843 liradan alıcı bulmuştu. Ardından bu yükselişe hız kazandırarak 10:00’da 5,7369 liraya kadar yükseldi. Hızlı bir yükseliş eğilimi kaydeden dolar, 5,75 liranın üzerine çıkmış oldu.

Gerginliğin had safhaya ulaştığı dönemde 7,11 liralık rekoru kaydeden dolar kuru, daha sonra bu seviyelerden gerilemiş ve 6 – 6,30 lira seviyelerinde seyretmeye başlamıştı. Rahibin dördüncü duruşmada serbest kalacağına dair beklentilerin artması ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ‘serbest bırakılacak’ söylemleri ile 5,75 – 6,00 lira bandından dalgalanmaya başlamıştı.

Rahibin serbest bırakılmasıyla birlikte gerilemeye başlayan dolar kurunda 5,75 ve 5,50 seviyeleri psikolojik sınır olarak belirlenmişti.

Brunson Sonrası 5,50 - 5,75 LiraDolar, 5,75 liralık sınırı hızlı bir şekilde kırdıktan sonra 5,50 lira seviyesine doğru ilerledi. Ama burada en düşük 5,5198 lirayı kaydetti ve ardından yükseliş eğilimi göstermeye başladı. Bu yükseliş eğilimi yaklaşık 10 günlük süreçte küçük ataklarla devam ederken, bugün hızlanarak yeniden 5,75 sınırın üzerine çıktı.

Dolar dik bir eğriyle yükselişini sürdürdü ve yaklaşık 2 oranında değer kazancıyla TSİ 10:20’de 5,7790 lirayı kaydetti.

Dolar Dik Yükseliş KaydettiEkonomik takvim açısından sakin bir gün olmasına karşın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğünün ortaya çıkması ortamda gergin bir havaya işaret ediyor. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Cemal Kaşıkçı’nın ölümü ile ilgili konuşacağı biliniyor. 25 Ekim tarihli TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı ise haftanın en önemli gündem maddesi olarak takip ediliyor.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 2017 yılının Haziran ayından beri görülen en yüksek seviye olan 15 ağustos zirvesine yakın seyrediyor. Doların güçlü seyrinin, yurt dışı yukarı yönlü TL pozisyonlarında zararı durdur emirlerini çalıştırdığı biliniyor. Diğer gelişen piyasa paraları karşısında eksi yönde seyreden dolar, Türk lirası karşısında yükselişini sürdürüyor. EM paraları içerisinde Türk lirası, en çok değer kaybeden para konumunu koruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum