Yatırım yapmaya başla!

Brunson Sonrası 4,77’ye Kadar Gerileyen Dolar, Yeniden 4,82’yi Gördü

Dolar, ABD'li papaz Brunson'un ev hapsine alınması ve AB-ABD arasında yapılan ticaret görüşmelerinin etkisiyle bu sabah 4,77'ye kadar geriledi. Ancak daha sonra yeniden yükselişe geçti.
Brunson Sonrası 4,77’ye Kadar Gerileyen Dolar, Yeniden 4,82’yi Gördü

Salı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz açıklaması ile atağa geçen ve 4,94’ü aşan dolar, daha sonra yatay bir seyir izledi. Dün öğleden sonra Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li rahip Brunson’un tutukluluğunun ev hapsine çevrilmesiyle 4,83’e kadar geriledi. Bir süre önce ABD Başkanı Donald Trump, Brunson’un salıverilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme sağlamıştı.

ABD’li rahibin cezasının kısmen hafifletilmesi piyasalarda olumlu karşılandı. Dolar 4,77’ye kadar geriledi, TL varlıklarında ralli arttı ve borsada yükseliş görüldü. Ancak dolar bu sabahki işlemlerde yönünü yeniden yukarı çevirdi.

Bu sabah erken işlemlerde 4,77’ye kadar gerileyen dolar kuru, yeniden 4,82’inin üzerine çıktı.

Kur saat 10:12’de ise 4,8217 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro 5,6617, sterlin 6,3697 ve 100 Japon yeni 4,342’de seyrediyor. Dolar, Çarşamba günkü işlemlere 4,86’dan başlamış ve ABD Başkanı Donald Trump ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in görüşmelerine odaklanmıştı.

ABD ile Avrupa Birliği gümrük vergilerini düşürmek için görüşmelere başlama konusunda uzlaşı sağladı.

İki taraf arasında ticaretin önündeki engelleri kaldırma görüşmelerinin ticaret savaşları endişelerinde azalmaya sebep olmasıyla dolar 4,80’in altına indi. Söz konusu karar ile dolar gerilerken, Euro hafif yükseldi. Küresel risk iştahının artmasına sebep olmasıyla da gelişmekte olan ülke piyasalarında pozitif bir hava esti.

GCM Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, dün yaşanan gelişmelerin piyasalar üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

ABD’li rahip Brunson’un ev hapsine alınmasına dair gelen haber akışının üzerine ABD ile ilişkilerin normalleşmesinin yatırımcılar tarafından pozitif algılandığını söyleyen Erkan, TL varlıkların da buna olumlu cevap verdiğini belirtti. Ancak bankacılık sektörüne ilişkin kaygıların halen aynı şekilde devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum