Paylaşım

Dolar Yeniden 3,80 Liraya Fırladı! İşte Nedeni…


 

Doların yeniden ateşi yükseldi ve Ekim ayının rekoru kırıldı. Akşam saatlerinde 3,80 lirayı gören kur ile ilgili detaylar haberde…

Jeopolitik risklerle doların ateşi yeniden yükseldi. Dış piyasalarda dolar 3,80 liraya ulaşırken, diğer para birimleri de yeni zirveler gördü. Sterlin 5 liraya ulaşırken, Euro 4, 47 liraya yükseldi. ABD ile yaşanan vize krizindeki yeni gelişmeler ve Kuzey Irak’ta yaşananlar Türk lirası üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Dolar, yurt içinde akşam saatlerinde 3,77 liraya ulaşmıştı. Dış piyasalarda ise 3,80 liraya kadar yükseldi.

Dolar Akşam Saatlerinde 3,80 Oldu

Dolar küresel bazda güçlü seyrini korurken, ABD ile yaşanan vize krizi nedeniyle yeniden Türk lirası karşında yükselişe geçmişti. 3,50 seviyelerini kaydettikten sonra hızlı bir şekilde 3,70’li seviyelere yükselen dolar, 3,80 seviyesini gördükten sonra yeniden 3,77’den işlem görmeye başladı.

9 Ekim tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydeden dolar kuru, ABD’de açıklanan PMI verileri sonrasında iyice güçlendi.

ABD PMI Verileriyle Güçlendi

Dolar 2017 Ocak – Şubat dönemindeki seviyelerine yeniden yükselirken, Ekim ayının rekorunu kırmış oldu.

Ekim Ayının Rekorunu Kırdı

Türkiye piyasaları kapandıktan sonra 20.45 sularında 3,80 liraya yükselen dolar, siyasi ve jeopolitik risklerin artışından güç buldu. Alman devlet banka ve finans kurumlarının, Türk şirketlere artan siyasi tansiyon yüzünden kredi vermeyi durduracağı haberi ile rekorlar gelmeye başladı.

Euro/TL kuru da aynı yükselişi göstererek 4,47 seviyelerine tırmandı. Gözler yeniden 4,45 – 4,50 bandına çevrildi.

Euro 4,47 Lira Oldu

Sterlin ise uluslararası piyasalarda 5 lirayı aştı ve 5,03 liradan işlem gördü.

Sterlin 5 Lirayı Geçti

Şimdi gözler yarın gerçekleşecek olan TCMB toplantısında. Beklentilere ve yapılan anketlere göre faiz oranlarında değişiklik beklenmiyor. ABD ile vize sorunu, Irak ve Suriye çatışmaları ile artan jeopolitik risklere, Almanya tarafından gelen açıklamalar, yeniden tansiyonu yükselteceğe benziyor. Uzmanlar, dolar kurunda 3,70 seviyesinin üzerindeki açılışları riskli bulurken, dış etkenler yükselişi tetiklemeye devam ediyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın