Yatırım yapmaya başla!

Dolar Yeniden 3,60 Sınırına Geldi!

Dolar tam 3,50'nin altına düşüyor derken, yeniden yükseliş gerçekleşti ve 3,60 seviyesinin üzeri görüldü. Peki, bu yükseliş nereden çıktı? İşte detaylar;
Dolar Yeniden 3,60 Sınırına Geldi!

Dolar kurunda yaşanan düşüşlerle birlikte 3,50 seviyesine yaklaşılmıştı. Merkez bankası müdahaleleri, doların sessizliği derken düşüşlerin ardı ardına gelmesi, Türk lirası cephesinde sevindirici bir haber olmuştu. Ama düşüş uzun sürmedi ve yeniden yükseliş yaşanmaya başladı. 3,60 sınırına yükselen dolar kuru, FED tarafından gelen açıklamalarla yeniden hareketlendi.

Son dönemde iyimser bir havanın hakim olduğu piyasalarda dolar kuru 3,50 seviyelerine kadar gerilemişti. Yurt içindeki gelişmeler ve yurt dışındaki sakinlik ile birlikte dolar düştükçe düştü ve uzun zamandır görülmek istenen seviyeler gerçekleşmişti. Hafta sonu gerçekleşen Fransa seçimlerinde Macron’un zaferi sonrasında, kar satışları gerçekleşti. Yeni haftada dolar kuru bu şekilde yukarı yönde hareket etmeye başladı.

Dolar Nasıl Yükseldi?

Dolar Nasıl Yükseldi?Dolar kuru, 3,50 seviyesine geriledikten sonra bugün iki haftanın zirvesine yükseldi. 3,60 lira seviyesini deneyen dolar, bugün üzerini gördü. Haftanın ilk işlem gününde 3,52 lirayı gören dolar, akşam saatlerinde 3,59 sınırına kadar yükseldi. Bugüne ise 3,60 seviyesinin üzerinden başladı. Kısa süreli 3,58 seviyeleri görülmesine karşın, yükseliş devam etti ve 3,60 seviyesinin üzeri yeniden gerçekleşti.

Gelişen ülkelere yönelik kar satışlarının başlamasıyla birlikte dolar kurundaki yükseliş gerçekleşmiş oldu. Türk lirası, gelişen ülke para birimlerine karşı en iyi performansı gösterirken, durum tam tersine döndü. Gelişen ülke para birimleri arasında en büyük kaybı, Türk lirası kaydetti.

Dolar Daha Ne Kadar Yükselir?

Dolar Daha Ne Kadar Yükselir?Dün iki FED üyesinden faiz artışı ile ilgili gelen açıklamalar, doların yükselişindeki en önemli etkenler oldu. Bugün ise Fed yetkilileri Neel Kashkari ve Eric Rosengren tarafından yapılan açıklamalar izlenmeye devam edilecek.

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester‘in, faiz politikası ile ilgili yorumları dikkat çekti. Mester, FED’in faiz artırımı konusunda gecikmesi durumunda, ekonomide resesyona girilebileceğini söyledi. ST Louis FED Başkanı James Bullard ise faiz oranlarının çok düşük olduğunu ve gelecek dönemde de çok fazla artış beklemediğini belirtti. Bu nedenle de FED’in faiz artırımı konusunda aceleci olmaması gerektiğine dikkat çekti. Bu iki FED başkanının da oy hakkı bulunmuyor.

Önemli bir veri akışı bulunmamasına karşın FED tarafından faiz artışı ile ilgili beklentiler, doların yükselişini tetiklemiş görünüyor. Ek olarak Fransa seçimleri sonrasında oluşan ortam da kurdaki yükselişte en önemli etkenlerden birisi.

Uzmanlar Dolar Hakkında Ne Söylüyor?

Uzmanlar Dolar Hakkında Ne Söylüyor?Fransa seçimleriyle birlikte piyasalar hareketlenirken, kurda yükselişin gerçekleşmesi muhtemel görünüyordu. Bankacılara göre kurda devam eden lokal döviz alımlarının etkisiyle birlikte 3,50 seviyesinin altındaki seviyeler kalıcı bir seyre işaret etmiyordu. Buna karşın gelişen ülke para birimlerine gelen satış baskısı ve Fransa seçimlerinin etkisi belirginleştikten sonra hareketlenme başladı.

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, dolar kurunun 3,52 seviyesinin altına gerilemekte güçlük çektiğini ve bu noktalarda tepkilerle karşılaşıldığını söylüyor. Genel anlamda piyasalara bakıldığında ise yurt içinde olumsuz gelişme gözlenmediğini belirtiyor. Turşucu, dolar kurunda yaşanan yükselişin, son iki haftadaki pozitif seyre karşılık kar satışı olarak gördüğünü de ifade ediyor.

İşte uzmanların Twitter’da paylaştığı yorumlardan birkaç tanesi:

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum