Paylaşım

Dolar Yeni Yıla Düşüşle Başladı!


 

Dolar kuru yılın ilk işlem gününe düşüşle başladı. Veri gündemi açısından oldukça yoğun geçecek olan bu haftada bakalım dolar nelerin etkisinde kalacak?

Dolar yeni yılın ilk işlem gününe düşüş eğiliminde başladı. 2017 yılını %7,69’luk artışla kapatan USD/TRY, yeni yıla 3,7780 seviyesinden start verdi. Bu hafta açıklanacak olan ABD istihdam verisine odaklanan dolar, geldiği bu seviye ile bir ayın en düşüğüne yaklaştı.

Geçtiğimiz hafta ABD ile yaşanan vize krizinin tamamen çözülmesiyle 3,82 seviyesinden, 3,77’lere kadar geriledi.

Kurun takip ettiği gelişmeler arasında; bugün yurt içinde ve ABD’de imalat PMI verileri olacak. Yine haftanın diğer günlerinde de ABD tarım dışı istihdam verileri piyasaların odağında yer alıyor olacak. Bir diğer beklenen veri ise yarın akşam açıklanacak olan FED (ABD Merkez Bankası) toplantı tutanakları olacak.

AK Yatırım tarafından yollanan notta, ABD tarım dışı istihdamın 189 bin olan piyasa beklentisinin üzerinde geleceği bildirildi.

Ortalama saatlik ücretlerde piyasa beklentisiyle aynı yönde artış görüldüğü belirtilirken, Kasım ayı verilerinin yukarı yönde revize edilebileceği söylendi. İstihdam verilerinin tahminler doğrultusunda gelmesi halinde, doların pozitif yönde hareket edeceği de notta yer alan bir diğer bilgi oldu.

ABD Doları, önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kaybetti.

Piyasalar ve yatırımcılar tüm dikkatini bu hafta açıklanacak olan ABD işsizlik ve tarım dışı istihdam verilerine çevirmişken, dolar birçok para birimi karşısında değer kaybetti. Avustralya Doları, güçlenen demir cevheri ile ABD Doları karşısında yükselişe geçti.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki seyrini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1,157.45 puana geriledi.

Şu anda piyasada ABD dolarında kısa ve emtiada uzun pozisyon almaya yönelik net bir duruşun olduğu bildirildi. Piyasalar yılın ilk haftasını ekonomik takvim açısından yoğun geçirecek. Bugün ABD ve Euro Bölgesi PMI verileri, yarın FED toplantı tutanakları, Cuma günü ise Euro Bölgesi enflasyon ve ABD tarım dışı istihdam verileri piyasaların takibinde olacak.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın