Paylaşım

Dolar, Yen Karşısında Zirveye Çıktı!


 

ABD verilerinin toparlanmaya başlamasının ardından dolar, birçok önemli para birimi karşısında güçlenmeye başladı. Dolar, yen karşısında 8 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı. İşte ayrıntılar…

FED Başkanı Yellen’ın faiz artırımının bu yıl içerisinde yapılacağı haberleri üzerine dolar ralli yaptı. Yükselişe geçen dolar karşısında Türk lirası değer kaybediyor.

ABD’de açıklanan veriler sonrasında Dolar/TL 2,64’ü gördü. Türk lirası gelişen piyasa para birimleri arasında Brezilya realinin ardından en fazla değer kaybı yaşayan para birimi olmaya devam ediyor.

ABD verilerinde genel olarak bir toparlanmanın olduğu görülüyor. Amerika’da birinci el konut satışları beklenenden fazla gerçekleşti. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde yeni konut satışlarının 517 bin olduğu bildirildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri ise 505 bindi.

Analistler ABD’deki bu toparlanmada Yellen’ın faiz artırımına dair yaptığı açıklamanın etkisi olduğunu düşünüyor.

ALB Forex analisti Enver Erkan’ın değerlendirmesi ise şu şekilde oldu; “Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen TÜFE verilerinin ve FED Başkanı Janet Yellen’ın 2015 yılında faiz artışı olabileceğine dair açıklamaları küresel bazda dolardaki algıyı yeniden pozitife döndürdü. Bu kapsamda da geçtiğimiz hafta 93,20 seviyesine doğru gerileyerek dip yapan dolar endeksi de hızlı bir yükseliş gösterdi,” dedi.

Dolar endeksi 97 seviyesini geçerken, Euro/Dolar paritesi son bir aylık süreçte ilk kez 1,09’un altına indi. Bloomberg Spot Dolar Endeksi 1,190.98 puana yükseldi.

Dolar, ABD verilerinin toparlanmaya başlamasıyla birlikte 16 önemli para birimi karşısında yükselişe geçti. Yen karşısında son 8 yılın zirvesine yakın seviyede bir seyir izliyor. Dolar bu sabah itibariyle 123.02 yenden işlem gördü.

Yunanistan Maliye Bakanı kreditörleri, kemer sıkma önlemleri alınmasında ısrarcı olmakla suçlamıştı. Bunun ardından Euro 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. Euro karşısında ise dolar % 0.1 geriledi ve 1.0879 dolar oldu.

Canadian Imperial Bank of Commerce’nin CIBC World Markets birimi döviz stratejisti direktörü Bipan Rai, “çok sayıda yatırımcı doların tekrar revaçta olmasını bekliyor ve bence şu an bunu görüyoruz. Dolardaki toparlanmanın tamamlayıcı kısmı ABD verilerinden geliyor. Açıklanan verilerin FED’in faizi bu yıl artıracağı beklentilerini desteklemesi için güçlü olması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın