Yatırım yapmaya başla!

Dolar Yellen Sonrası 3,58 Seviyesine Geriledi!

FED Başkanı Yellen'in bugün saat 17:00'de ABD Kongresi'nde yapacağı sunumun metni yayınlandı. Piyasaların merakla beklediği Yellen açıklamalarından sonra dolar 3,58'e kadar geriledi.
Dolar Yellen Sonrası 3,58 Seviyesine Geriledi!

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in birinci yarı yıl politikasına dair yapacağı konuşmanın metni yayınlandı. Sunum ise Türkiye saati ile 17:00’de gerçekleşecek. Piyasaların gözü kulağı günlerdir, Yellen’dan gelecek açıklamalara çevrilmişti. ABD Senatosu’nda yapılacak olan birinci yarı yıl sunumunda verilen mesajlar dolar kurunun hareketinde belirleyici etken olacak. Peki Janet Yellen ABD Kongresi’nde hangi konulara değindi?

Başkan Yellen, önümüzdeki birkaç yıl boyunca kademeli bir faiz artışına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Enflasyonun beklentilerin altında gittiğini ve son zamanlarda düşüş yaşadığını söyleyen Yellen, önümüzdeki birkaç yıl için ılımlı büyümenin devam edeceğini düşündüklerini bildirdi.

Dolar Yellen açıklamaları sonrasında kayıplarına genişleterek, kritik seviye olan 3,58’e geriledi.

Dolar/TL güne 3,61 seviyesinden başlamıştı. Kur Yellen açıklamalarını beklerken 3,59’a kadar geriledi. Uzmanların dolar yorumları da bugün Yellen açıklamalarının kur üzerinde belirleyici olduğunu ifade ediyor. Ardından gelen açıklamalar doların küresel piyasalarda düşmesine neden oldu. Dolar kuru şu dakikalarda 3,58 seviyesinden işlem görüyor. Bloomberg Dolar Spot endeksi ise %0,3 gerileme kaydetti.

Yılın ilk yarı para politikasına dair yapılan sunumun en merak edilen konusu, 4,5 trilyon dolara ulaşan bilançonun küçültülmesinde izlenecek yol haritasıydı.

Yellen, Federal Open Market Committee’nin (FOMC) bilanço küçültmeye bu yıl içerisinde başlamalarını beklediğini söyledi. Öte yandan bilançonun aktif politika aracı olmasını beklemediklerini de sözlerine ekledi.

Başkan Yellen’in konuşmasında genel olarak beklenen konular yer aldı ve net bir tarih bilgisinden söz edilmedi.

Yellen’in ABD Temsilciler Meclisi’nde yapacağı sunumun içeriğine baktığımızda sürpriz bir konuyla karşılaşmıyoruz. Piyasaların da beklediği gibi üzerinde durulan temel konular bilanço küçültme, faiz artışı yol haritası ve enflasyon görünümü oldu.

Bunların haricinde Yellen; hanehalkı harcamalarının son aylarda toparlandığını, ABD maliye politikasında ciddi bir belirsizlik yaşandığını ve doğal faizi düşük tutan faktörlerin zaman içerisinde hafiflemesini beklediğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum