Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru Yaptırımların Kaldırılması Haberleriyle 5,40 Lirayı Test Etti

Dolar dün başlattığı düşüş eğilimini bugün hızlandırdı. Önce 5,45 liranın altını deneyen dolar, ardından 5,40 lirayı test etmeye başladı. İşte detaylar;
Dolar Kuru Yaptırımların Kaldırılması Haberleriyle 5,40 Lirayı Test Etti

Dolar kuru, dün kapanışta 5,5117 lirayı kaydettikten sonra Asya piyasalarına 5,5131 liradan başlangıç yaptı. Ardından yurt içi piyasaların açılışıyla birlikte 5,50 liranın altını kaydetti. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında yeni bir anlaşma ihtimali olduğu haberleri, ABD’nin İran yaptırımlarında Türkiye’nin de içinde bulunacağı 8 ülkeyi istisna tutacağı söylentileri gibi iyimser gelişmelerle düşük seviyeler tüm gün korundu.

Dolar kuru, TSİ 16:15’de ilk sert düşüşünü kaydederek 5,4353 lirayı gördükten sonra sonra 17:15’te 5,4148 liraya kadar geriledi.

Dolar 5,41 Lirayı GördüGün boyunca düşüş eğilimini sürdüren dolar kuru, sabah saatlerinde 5,4515 lirayı kaydetti ve Ağustos ayından beri ilk defa bu seviyeleri gördü. KDV ve ÖTV indirimleri ile yükseldikten sonra başlayan düşüş eğilimi, hafta genelinde hakim olurken kapanışın 5,45 liranın altında olması beklenmeye başlandı.

ABD’den yayılan iyimser haberlerle birlikte hem yurt içi hem de gelişen ülke piyasalarında olumlu seyirler hakim olmaya başladı.

Donald Trump İyimser Haberler VerdiABD’nin Çin ile G20 zirvesinde yeniden anlaşma masasına oturmak istemesi, İran yaptırımlarında 2. paket gelmeden muafiyet tanınacak 8 ülkenin olduğu ve Türkiye’nin de bu grupta yer aldığı haberleri iyimserliğin yayılmasına neden oldu. Aynı zamanda öğleden sonra 2 Türk bakana yönelik yaptırımların kaldırıldığı haberi ile dolar kuru düşüşünü hızlandırdı. 5,40 lira seviyesine yaklaşan dolar kurunda beklentiler iyimserliğini sürdürüyor.

ABD Hazine Bakanlığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül‘e, ABD’li rahip Andrew Brunson’ın tutuklu olması nedeniyle Ağustos ayında yaptırım uygulanmaya başlanmıştı. Yaptırımlara göre iki bakanın ABD’deki mal varlıkları dondurulmuş ve ABD vatandaşlarının iki bakanla herhangi bir iş yapması yasaklanmıştı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da yaptırımların kaldırıldığını bugün teyit etti. Türkiye ise mütekabiliyet çerçevesinde ABD Adalet Bakanı ile İç Güvenlik Bakanı’na yönelik yaptırımlarını kaldırdı.

Dolar, ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle kayıplarını silerken, TL karşısında yüzde 1,5 düşüş kaydetti.

ABD Tarım Dışı İstihdam Beklentiyi AştıGünün en önemli ekonomik takvim verisi olan ABD tarım dışı istihdam verilerinde, istihdamın Ekim ayında 200 bin artması bekleniyordu. Buna karşın istihdam 250 bin artış kaydetti. Saatlik ücretlerde ise yıllık yüzde 3,1 oranında artış görüldü. İşsizlik oranı ise yüzde 3,7 oranı ile 1969 yılından bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetmiş oldu.

Dolar verilerin olumlu gelmesiyle birlikte günlük işlemlerdeki kayıplarını sildi. Doların önemli paralar karşısında değerini gösteren Dolar Endeksi (DXY), istihdam verisinin öncesinde 95 bin 989 puana kadar geriledi. Buna karşın verinin ardından kaybını geri aldı. Gösterge endeksi TSİ 15:55 sularında fazla değişmedi ve yaklaşık 96 bin 200 puan oldu. USD/JPY paritesi ise yüzde 0,24 oranında yükselerek 112,98 seviyesinden işlem gördü. EUR/USD paritesi ise yüzde 0,1 oranında artıda 1,1409 dolarda seyrediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum