Yatırım yapmaya başla!

Dolar Veri Trafiği Yoğun Haftaya 4,47’den Başladı

Bu hafta piyasaların radarında merkez bankalarının faiz kararları yer alıyor olacak. Dolar kritik haftaya 4,47 lira seviyesinden başladı.
Dolar Veri Trafiği Yoğun Haftaya 4,47’den Başladı

Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşmişti. 125 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrasında dolar önce 4,46’ya kadar, ardından en düşük 4,4560 seviyesine kadar geriledi ve haftayı 4,4652’den tamamladı.

Bu hafta ise ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankaları toplantıları gerçekleşecek. Dolar, veri trafiği açısından yoğun haftaya 4,47’den başladı.

Piyasaların odağında yer alan en önemli konu 13 Haziran’da yapılacak olan ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı olacak.

Dolar, saat 08:55 itibarıyla 4,4815’ten, Euro ise 5,2864 liradan işlem görüyor. 7 Haziran’da yapılan TCMB toplantısından faiz artışı çıkması ile başta dolar olmak üzere diğer döviz kurlarında da bir miktar düşüş yaşandı.

Bu hafta yakından takip edilecek olan diğer gelişmeler arasında 14 Haziran’da açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programlarıyla ilgili planları ve Başkan Mario Draghi’nin konuşmaları olacak. 15 Haziran’da ise Japonya Merkez Bankası kararları izlenecek.

Ekonomistlerin anketine göre; FED 2018 yılında 2 kez daha faiz artıracak.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin ortak beklentisi, bu yıl içerisinde FED’in 2 kez daha faiz artışı yapması yönünde. 37 katılımcı ile gerçekleşen ankete göre; Çarşamba günü yapılacak olan toplantıdan 25 baz puanlık bir faiz artışı çıkacak.

TCMB’nin faiz oranlarını artırması ile kısa vadeli sıcak paranın yeniden ülkeye girmeye başladığı bildirildi.

Analistlerin yaptığı değerlendirmeye baktığımızda; Merkez Bankası’nın faiz kararının Türk lirası üzerinde olumlu etki yarattığı gözleniyor. Faiz kalkanının TL’deki düşüşlerin önüne geçtiği, son artırım sonrasında %5’in üzerinde reel bir faiz ile Türk lirasının dünyanın en yüksek getiri sağlayan para birimi olduğu ifade edildi. Fakat yerel tahvil, eurotahvil ve hisse senedi piyasalarında olmak üzere kalıcı bir pozitif ayrışma sağlanamadığı da yapılan değerlendirmeler arasında yer alıyor.

Para politikasının sıkılaşmasının Türkiye’nin uzun zamandır devam eden sorunlarını çözmek için zaman kazandırdığı belirtildi.

Türkiye’nin risk priminin düşmesi için yüksek faiz kalkanı yerine güvene ihtiyaç olduğu, bunun tek yolunun ise düzgün ekonomi politikaları üretilmesi olduğu ifade edildi.

TL’de 10 yıllık yerel tahvil ve 30 yıllık eurotahvil faizlerinin Arjantin’den sonra en yüksek risk primine işaret ettiği bildirilirken, Borsa İstanbul’un gelişmekte olan piyasalara göre iskontosunun %40’ın üzerinde seyrettiği belirtildi. Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta zirve seviyeden %20 gerileme ile uzaklaşarak ayı piyasasına girmişti. Şu dakikalarda ise 95.876 puandan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum