Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, Üç Günlük Kayıpların Ardından Rakiplerine Karşı Yükseldi

Dolar, rakiplerine karşı üç günlük bir kayıp yaşarken bugün toparlandı ve rakipleri karşısınde yüzde 0,1 civarında yükseldi.
Dolar, Üç Günlük Kayıpların Ardından Rakiplerine Karşı Yükseldi
Yorum

Dolar, İsviçre frangı ve Japon yeni karşısında değer kaybettikten sonra bugün üç günlük kayıplarını sonlandırdı. Dün ABD piyasalarında ise güne yükselişle başladıktan kısa bir süre sonra değer kaybetmeye başlamıştı. Pekin’in ticaret anlaşmasına yönelik karamsar bir ruh halinde olduğunu duyulması ise düşüşün nedeni olarak açıklanmıştı.

Ekim ayının sonundaki para politikası toplantısında Fed, bu yılın üçüncü faiz indirimini yaptı. Riskten korunma zayıflığı belirtisiyle son üç hafta içinde hedge fonlar, dolar karşısında düşüşünü artırdı.

Hafta sonu Çin ve ABD üst düzey müzakerecileri arasında yapılan yapıcı telefon görüşmelerinin ardından piyasalara iyimserlik yayılırken, akşam saatlerinde konuşan bir hükümet kaynağı karamsarlık getirdi. CNBC’ye konuşan kaynak, Pekin’in Trump’ın tarifeleri kaldırma konusundaki isteksizliği nedeniyle birinci aşama ticaret anlaşmasına karamsar baktığını söyledi.

Londra’daki BNY Mellon’da kıdemli bir FX stratejisti olan Neil Meller, “Ticaret manşetleri piyasaları patlatıyor, ancak ticaret savaşı cephesinde en kötüsünün geride kaldığına dair genel bir his var. Ama piyasaları kendi menzillerinden çıkarmak için sağlam bir katalizör olması gerekiyor,” dedi.

Washington ve Pekin’in 16 ay süren ticaret savaşında orta yolu bulmak için birinci aşama ticaret anlaşmasını imzalayacağı beklentileri her geçen gün azalıyor. Dolar ve yuan ise her gün bu gelişmeleri fiyatlarken, yatırımcılar etkileri sindirmişe benziyor.

Dolar art arda üç günlük kayıpların ardından rakiplerine karşı yüzde 0,1 oranında artışla 97,87 seviyeine yükseldi. En yüksek kazancı, İsviçre frangı ve Japon yeni gibi güvenli bölge para birimleri karşısında yüzde 0,2 oranında gösterdi.

Düşük Volatilite

Düşük VolatiliteKazançlara rağmen dolar ve daha geniş para birimi endeksi, son işlem aralıklarında değişmeden kaldı. Deutsche Bank, ana G10 döviz çiftleri için piyasanın oynaklığının 45 yılın en düşük seviyesinde olduğunu tahmin ediyor.

Dolar karşısında en büyük G10 para birimleri, yüzde 15,2’lik aralıkla Bretton Woods ve 2008’deki yüzde 30,7’lik zirveye göre ortalama yıllık yüzde 8,5 gibi bir aralıkta seyrediyor.

Düşük enflasyon dönemi, merkez bankası politikalarında sınırlı değişiklikler ve küresel politika yapıcıların küresel piyasalardaki olumsuz baskılara yol açmaya zorlu bir şekilde itilmesi, düşük mali piyasa oynaklığına katkıda bulunuyor.

Avustralya’nın merkez bankası, ücret artışında ve enflasyonda istenmeyen bir zayıflık göz önüne alındığında, Kasım ayındaki toplantısında yüzde 0,75’lik nakit oranının bir başka kesintisi için bir dosya oluşturabileceğini kabul etti.

Avustralya doları yüzde 0,16’lik gerileme ile 0,6799 dolara geriledi. AUD/USD paritesi, güne 0,6811 dolardan başladıktan sonra 0,6784 dolara kadar geriledi. Bu noktadan yeniden yükselen Avustralya doları, 0,6824 dolara kadar çıktı. Ardından yüzde 0,13 oranında artıda seyrederek 0,6821 dolardan işlem görmeye başladı.

Japon yeni ise dolar karşısında güç kaybetti. USD/JPY paritesi, güne 108,64 yenden başladıktan sonra 108,46 yene kadar geriledi. Buradan yükselen parite, 108,68 seviyesine kadar çıktıktan sonra yeniden düştü ve bu noktadan 108,84 yene kadar çıktı. Ardından yine bir miktar geriledi ve ardından yüzde 0,07 oranında artıda 108,71 yen seviyesinden alıcı bulmaya başladı.

İsviçre frangı da dolar karşısında değer kaybetti. USD/CHF paritesi, güne 0,9885 franktan başladı. Dün 0,9867 franktan başlattığı yükselişi sürdüren parite, 0,9919 frank seviyesine kadar yükseldi. Daha sonra yüzde 0,28 oranında artıda seyrederek 0,9912 franktan işlem görmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu