Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Beklenen Türkiye GSYİH Öncesi 7,33’te Yatay Seyrediyor

Haftaya sakin başlayan dolar kuru, Türkiye ikinci çeyrek büyüme verileri öncesinde 7,33’ün hemen üzerinden işlem görüyor.
Dolar Beklenen Türkiye GSYİH Öncesi 7,33’te Yatay Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru Cuma günü 7,33 seviyesinden kapandıktan sonra yeni haftaya yatay bir başlangıç yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Donald Trump ve Joe Biden arasında çekişmeli bir rekabet sürerken ülke para birimi küresel ölçekten gücünü korumaya çalışıyor.

ABD doları, Türk Lirası karşısında 26 Ağustos’ta 7,4161 kadar çıkarak tüm zamanların en yükseğini görmüştü. Haftanın ilk işlem gününde piyasaların odaklandığı en önemli konu saat 10:00’a açıklanacak olan Türkiye gayrisafi yurt içi hasıla rakamları. Kur kritik veri öncesinde yatay seyrediyor.

Türk lirası şu dakikalarda ABD doları karşısında en fazla değer kazanan dokuzuncu gelişen ülke parası konumunda.
Dolar 7,33 Civarında
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar saat 09:36’da 7,3363 liradan işlem görüyor. Analistler kurun seyri konusunda Eylül ayı boyunca; enflasyon, büyüme, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısı, FED FOMC kararları gibi önemli gelişmelerin takip edileceğini belirtiyor.

Kurun kısa vadede negatif tarafa geçebilmesi için 7,3620 altında kalıcılık sağlaması gerektiği aktarılıyor. Eğer bu seviyenin altında bir süre kalmaya devam ederse, beraberinde; 7,32 – 7,28 – 7,20’lere doğru geri çekilmeler izlenebilir.

Ancak 7,36 üzerinde dört saatlik kapanışlarda yükselişin devam edeceğine dikkat çekiliyor. Bu durumda beklenen seviyeler 7,3820 – 7,4000 – 7,7150 olacak. Dolar, geçtiğimiz hafta 7,31 – 7,41 arasında dalgalı bir performans sergilemişti.

Türk lirasının önemli para birimleri karşısında duruşu açısından en önemli değerlerden biri olan Türkiye’nin 5 yıllık risk primi (CDS) 531 puan seviyelerinde.

Yurt içi piyasalarının radarında birazdan açıklanacak ikinci çeyrek büyüme verileri yer alıyor. Analistlerin ve yabancı kurumların genel olarak beklentisi %11’den fazla küçüleceği yönünde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%