Dolar Türk Lirası Karşısında Kazanımlarını Genişletmeye Devam Ediyor!


 

Güne 3,0399 seviyelerinde başlangıç yapan Dolar/TL, gün içerisinde en yüksek 3,0578’e tırmanmasının ardından şu saatlerde 3,0577 seviyesinde işlem görüyor. Borsa İstanbul ise güne düşüş ile başladı. Ayrıntılar haberimizde…


Yeni yıl ile küresel risk endişelerinin hakim olması ve petrol fiyatlarının son 13 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altında seyir etmesi ile dolar küresel çapta değer kazanımlarını sürdürmeye devam ediyor. Dünyanın önemli paraları karşısında yeni yıldan bu yana değer kazanan dolar, yurt içinde de Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor.

Bilindiği üzere Dolar/TL haftaya 3,04 seviyelerinden başlangıç yapmıştı. Bu haftanın ilk iki gününde de dalgalı bir seyir izleyen Dolar/TL, bugüne 3,0399 seviyesinden başlangıç yaptı. Açılışın ardından Dolar/TL erken saatlerde yükselişe geçemeye başladı ve TSİ 10.30’da günün en yüksek seviyesine tırmandı. Dolar/TL en yüksek 3,0578’e kadar tırmandı. Gün içerisinde yaşadığı oynaklıklar ile Dolar/TL 3,0363 ile 3,0578 seviyeleri arasında seyrini sürdürürken, şu saatlerde 3,0577’den işlem görüyor.

“S&P 500’ün 1,800’ün altına inmesiyle, Dolar/TL 3,05’in üzerinde kalıcı olur”

Saxo Capital Markets Uluslararası Piyasalar Kıdemli Uzmanı Erdal Erbaş, doların hem küresel çapta hem de yurt içinde arttırdığı değer kazanımları ile ilgili görüş bildirdi. Erbaş, Dolar/TL paritesinin 3,05’in üzerinde kalıcı olmadığını düşündüğünü belirterek panik havasında olunmadığını; ancak yine de piyasalara korkunun yayıldığını söyledi.

ABD endekslerinden önemli desteklerin geldiğini belirten Erbaş, S&P 500 Endeksinin 1,800 seviyelerinin altına gerilemesi ile satışların sertleşeceğini vurguladı. Ayrıca Erbaş, S&P 500 Endeksinde böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda piyasalarda baskının artabileceğini de belirterek Dolar/TL paritesinin 3,05 seviyelerinin üzerinde kalıcı olabileceğini ifade etti.

Borsa İstanbul tarafında ise bugün durum şöyle seyretmekte;

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi dünkü kazanımlarının ardından bugüne %0,66 gerileme sonrası 70.604,62 puan seviyelerinden başlangıç gerçekleştirdi. Değer kayıpları yaşayan endeksler ise; bankacılık endeksi %0,76, holdingin ise yüzde 0.77 oranında kayıp yaşadığı gözlendi. En fazla değer kaybı yaşan sektör endeksi ise inşaat oldu. İnşaat endeksi %1.03 oranında değer kaybetti. Ayrıca, Petrol fiyatlarındaki düşüşün bu haftada devam etmesiyle yatırımcıların riskli varlıklardan kaçındığını belirten analistler, BIST 100 endeksindeki düşüşün bu nedenden kaynaklandığını belirtiyor.
Abone Ol

Muhteşem Paratic içerikleri haftalık olarak e-posta adresine gelsin.Söz spam yapmayacağız :DKonuya Gelen YorumlarDiğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunu okuyan bunları da okur