Yatırım yapmaya başla!

Dolar Türk Lirası Karşısında Kazanımlarını Genişletmeye Devam Ediyor!

Dolar Türk Lirası Karşısında Kazanımlarını Genişletmeye Devam Ediyor!

Türk lirası karşısında güçlü seyrini devam ettiren dolar, yükselişini birçok nedene bağlı olarak sürdürüyor. Yeni yıl ile küresel risk endişelerinin hakim olması ve petrol fiyatlarının son 13 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altında seyir etmesi ile dolar küresel çapta değer kazanımlarını sürdürmeye devam ediyor. Dünyanın önemli paraları karşısında yeni yıldan bu yana değer kazanan dolar, yurt içinde de Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor.

Bilindiği üzere Dolar/TL haftaya 3,04 seviyelerinden başlangıç yapmıştı. Bu haftanın ilk iki gününde de dalgalı bir seyir izleyen Dolar/TL, bugüne 3,0399 seviyesinden başlangıç yaptı. Açılışın ardından Dolar/TL erken saatlerde yükselişe geçemeye başladı ve TSİ 10.30’da günün en yüksek seviyesine tırmandı. Dolar/TL en yüksek 3,0578’e kadar tırmandı. Gün içerisinde yaşadığı oynaklıklar ile Dolar/TL 3,0363 ile 3,0578 seviyeleri arasında seyrini sürdürürken, şu saatlerde 3,0577’den işlem görüyor.

“S&P 500’ün 1,800’ün altına inmesiyle, Dolar/TL 3,05’in üzerinde kalıcı olur”

Saxo Capital Markets Uluslararası Piyasalar Kıdemli Uzmanı Erdal Erbaş, doların hem küresel çapta hem de yurt içinde arttırdığı değer kazanımları ile ilgili görüş bildirdi. Erbaş, Dolar/TL paritesinin 3,05’in üzerinde kalıcı olmadığını düşündüğünü belirterek panik havasında olunmadığını; ancak yine de piyasalara korkunun yayıldığını söyledi.

ABD endekslerinden önemli desteklerin geldiğini belirten Erbaş, S&P 500 Endeksinin 1,800 seviyelerinin altına gerilemesi ile satışların sertleşeceğini vurguladı. Ayrıca Erbaş, S&P 500 Endeksinde böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda piyasalarda baskının artabileceğini de belirterek Dolar/TL paritesinin 3,05 seviyelerinin üzerinde kalıcı olabileceğini ifade etti.

Borsa İstanbul tarafında ise bugün durum şöyle seyretmekte;

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi dünkü kazanımlarının ardından bugüne %0,66 gerileme sonrası 70.604,62 puan seviyelerinden başlangıç gerçekleştirdi. Değer kayıpları yaşayan endeksler ise; bankacılık endeksi %0,76, holdingin ise yüzde 0.77 oranında kayıp yaşadığı gözlendi. En fazla değer kaybı yaşan sektör endeksi ise inşaat oldu. İnşaat endeksi %1.03 oranında değer kaybetti. Ayrıca, Petrol fiyatlarındaki düşüşün bu haftada devam etmesiyle yatırımcıların riskli varlıklardan kaçındığını belirten analistler, BIST 100 endeksindeki düşüşün bu nedenden kaynaklandığını belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum