Yatırım yapmaya başla!

Dolar Türk Lirası Karşısında 2.98’i Aştı!

Dolar Türk Lirası Karşısında 2.98’i Aştı!

Yılın ilk işlem gününde yaşanan beklenmedik gelişmeler, küresel çapta dalgalanmalara yol açmıştı. Asya piyasalarındaki sert düşüşler ve Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilim hem uluslararası hem de yurt içi piyasalarda reflekslere yol açmıştı. Ayrıca dün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Enflasyon rakamları ise yurt içinde Dolar/TL’de yükselişe sebep olmuştu.

Hatırlanacağı üzere geçen yıl gerçekleşen spekülatif olaylar birçok oynaklığa sebep olsa da 2015 yılının son işlem gününde Dolar/TL 2.92 seviyesinde noktalanmıştı. Ancak yılın ilk işlem gününde Dolar/TL 2.95 seviyelerini aşarak yurt içi piyasalarda tedirginliğe yol açarak beklenmedik bir gelişme göstermişti.
Yaşanan krizin etkileri bugün de devam ediyor. Her ne kadar Asya piyasaları durgunluğa uğramış olsa da Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan kriz giderek tırmanıyor. Suudi Arabistan diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurmasının ardından ekonomik ilişkilerini de noktalandığını ifade etti. Küresel çapta etki yaratan bu olaylara TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının da eklenmesi ile bugün Dolar/TL 2.98 seviyelerini aşmış durumda.

Tırmanış devam ediyor…

Dün yaşanan krizlerin etkisinin hissedildiği yılın ikinci işlem gününe Dolar/TL, 2.9650 seviyesinden başlamıştı. Sabah saatlerine gelindiğinde geri çekilme göstermesinin ardından 2.96’ya kadar yaklaşan Dolar/ TL, TSİ ile yaklaşık 09:30’da tekrar tırmanışa geçti. Saat 12:10’da yükselişini arttıran Dolar/TL 2.9883 seviyesini gördü. Yurt içinde piyasaları hareketlendiren bu gelişmenin arından ise Dolar/TL şu saatler 2.99 seviyesine yakın seyrediyor.

BIST kayıplarını sürdürüyor!

Küresel çapta yaşanan Asya piyasalarındaki sert düşüşler ve Suudi Arabistan ile İran arasında tırmanan gerilimin etkileri BIST cephesinde de yankı bulmakta. Yılın ilk işlem gününe negatif başlayan BIST, 2016 yılının ikinci işlem gününde kayıplarını sürdürmeye devam ediyor.

BIST 100’de kayıplar yaklaşık yüzde 1.5 seviyelerine kadar ulaşmış durumda;

Ayrıca Endeks 69,500 seviyesinin altını gördü. Yatırımcılar yaşanan küresel çaplı krizlerin etkileriyle beraber riskli piyasa varlıklarına temkinli yaklaşıyor. Yatırımcıların temkinli yaklaşımının etkisi ile BIST 100 Endeksi şu saatlerde 70,000 seviyesinin altında seyrini sürdürmekte.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum