Yatırım yapmaya başla!

Dolar Trump ve Juncker Görüşmesi Öncesinde 4,86’da Seyrediyor

Dün 4,94'ü aşan dolar kuru yeni güne 4,86'dan başladı. Bugün doların seyrini belirleyecek en önemli gelişme ise Trump ve Juncker'in görüşmesi olacak.
Dolar Trump ve Juncker Görüşmesi Öncesinde 4,86’da Seyrediyor

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın beklenmedik kararı ile atağa geçen dolar, bu sabah güne daha sakin başladı. Piyasalar, TCMB Para Politikası Kurulu toplantısından faiz artışı kararı bekliyordu. Fakat beklenen olmadı ve faiz oranları sabit tutuldu. Karar öncesi 4,76 lira seviyesinde seyreden dolar kuru, faiz değişikliğinin yapılmadığının açıklaması ile 4,94’ün üzerine çıktı. Bu sabah ise güne 4,86’dan başladı.

Dolar kuru saat 09:52 itibarıyla 4,8636 liradan işlem görüyor.

Döviz kurları dün Merkez Bankası’nın şaşırtıcı kararı ile atağa geçti ve %3’ü aşan bir artış kaydetti. Dolar kuru ise 4,94’ün üzerine çıktı. Bankacılık sektörünün temsilcileri, JP Morgan’ın “ağırlığını azalt” tavsiyesi verdiği raporun etkisi ile TL varlıklarındaki satış eğiliminin sürmesini bekliyor.

Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, Temmuz ve Ağustos aylarının makroekonomik verilerinin çok kritik olduğunu söyledi.

Dünkü açıklamaların Merkez’in büyüme trendinde sert bir düşüşe neden olmaktan kaçındığının bir göstergesi olduğunu söyleyen Doğan, faiz oranlarının sabit tutulması kararı sonrasında planlı ilk toplantı olan 13 Eylül tarihinin çok önemli olduğunu belirtti.

Söz konusu toplantı Temmuz ve Ağustos enflasyonuyla birlikte yıllık enflasyonun zirve yapması beklenen dönemden hemen sonra olduğu için oldukça kritik olarak görülüyor. Bunun öncesinde yapılacak olan açıklamaların da TL’nin değerini koruma adına yeni bir kazanım olan sadeleşmenin sonlanmasına veya acil önlemler alınmasına neden olabileceğini belirtti.

Bugün doların yönünü belirleyecek olan en önemli konu ABD Başkanı Donald Trump ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in görüşmesi olacak.

Trump, daha önce Avrupa Birliği’ne yönelik çelik ve alüminyum ithalatına vergi koyarak uygulamayı AB’de üretilen otomobillere genişleteceğini belirtmişti. ABD ile olası ticaret savaşının endişesi ile Juncker bugün Trump ile bir görüşme yapacak. Dolar söz konusu buluşma öncesinde yatay seyrederken, Euro da 5,6902 dar aralığından işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum