Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Çin Malına Yönelik Ek Vergi Tehdidiyle Yükselen Dolarda YSK Kararları İzlenecek

Dolar Trump’ın 325 milyar dolarlık Çin malına ek gümrük vergisi tehdidi ile dün akşam 6 lirayı gördü. Bugün ise yurt içinde YSK’nin İBB Başkanlığı iptali konusundaki kritik karar piyasaların yakın takibinde olan en önemli konu olacak.
Trump’ın Çin Malına Yönelik Ek Vergi Tehdidiyle Yükselen Dolarda YSK Kararları İzlenecek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasında ticaret müzakerelerinin iyi gitmesi ve bu Cuma günü bir anlaşma yapılacağı beklentileri yükselse de ABD Başkanı Donald Trump’ın ortamın gerilmesine sebep olan yeni bir hamle geldi. Başkan Trump Pazar günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 325 milyar dolarlık Çin malına daha ek gümrük vergisi getirebileceğini duyurdu.

Dolar/TL bu haber sonrasında 6’yı aşarken, bu sabah da işlemlere 5,99 lira civarından başladı. Yurt içinde ise Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), bugün İstanbul seçimlerine yönelik alacağı kritik karar izleniyor olacak.

Başkan Trump, yeni ithalat vergileri getirebileceklerine yönelik tehditte bulunarak Çin üzerindeki baskıyı artırdı.

İki ülke arasında aylardır devam eden ticaret savaşlarının neticelenmesi amacıyla görüşmeler hız kazandı. Bu hafta Washington’da yapılacak görüşmelerde konunun artık anlaşmaya bağlanması bekleniyordu. Ancak Trump, her iki ülke tarafından yapılan açıklamalarda görüşmelerin iyi gittiği söylenmesine rağmen beklenmedik bir adım attı

İlerlemenin yeterince tatmin edici olmadığını, 200 milyar dolarlık Çin malına gümrük tarifelerini ikiye katlayacaklarını, bu kapsamda yer almayan 325 milyar dolarlık ürüne daha %25 ek gümrük vergisi koyabileceklerini duyurdu.

Dolar, Trump’ın açıklamaları ile dün akşam 6 liranın üzerine çıktı.

Kur yeni haftaya 5,99 liradan start verdi. Cuma günü ise kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye’ye yönelik değerlendirmesi izlenmişti. Kuruluş Türkiye’nin kredi notunu değiştirmeyerek BB’de bıraktı. Görünümünü negatif olarak teyit etti.

Yapılan açıklamada; yüksek net dış borcu, yüksek enflasyon, zayıf dış finansman, ekonomik volatilite, siyasi ve jeopolitik risklerin mevcudiyetine dikkat çekildi. Türkiye ekonomisinin güçlü yanlarına da değinilen raporda; canlı özel sektör, güçlü kamu finansmanı, gelişmekte olan ülkeler arasında insani kalkınma konusunda iyi gelen göstergeler, geniş ve çeşitlilik içeren ekonomi gibi özellikler vurgulandı. Dolar kuru, Fitch’ten gelen açıklama sonrasında 5,97’lerde seyretti.

Bugün yurt içinde piyasaların odağında YSK’nın vereceği kritik karar yer alıyor olacak.

31 Mart yerel seçimlerinin tamamlanmasından yaklaşık iki hafta sonra, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu mazbatasını alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başladı. Ancak AK Parti kanadında itiraz süreci hız kesmeden devam etti. En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da seçimlerde çok ciddi bir şaibe olduğunu ve yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Dolar Kurunda Fiyat Değişimlerini Anlık Takip için Tıklayın

Yapılan soruşturma kapsamında 43 sandık görevlisinin FETÖ ile bağlantısı olduğu iddia edildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “KHK ile kamudan ihraç edilenlerin oy kullanmasına ilişkin YSK’ya ek dilekçe vereceğiz” şeklinde bir açıklamada bulundu. Seçimlerin üzerinden 36 gün geçmesine rağmen hala karışıklık ortamının sürmesi yatırımcıları tedirgin ederken, siyasi belirsizlik dolar kurunun da yukarı seviyelerde seyretmesine sebep oluyor.

Bugün YSK’nin, AK Parti’nin İBB Başkanlığı seçimlerinin iptal talebiyle ilgili olarak vereceği kritik karar bekleniyor. Karardan ne çıkacağı ise oldukça merak ediliyor. Çünkü uzmanlar ekonomide reform adımlarına geçilmesi gerektiğinin, seçimlerin yenilenmesinin bu süreci 2 ay daha erteleyeceği anlamına geldiğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu