Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Dolar Trump Açıklamaları ile 4,33 Liraya Fırladı

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile yapılan nükleer anlaşmasından çekildiğini açıkladı. Söz konusu duyurunun ardından dolar kuru 4,33 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile ilgili beklenen açıklamayı yaptı. 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma ile ilgili kararını 12 Mayıs’ta açıklaması bekleniyordu. Ancak akşam saatlerinde yaptığı konuşmada söz konusu anlaşmadan resmen çekildiğini duyurdu. Trump’ın kararına piyasaların tepkisi sert oldu. Yurt içinde dolar Türk lirası karşısında sert yükselerek 4,3371 ile tüm zamanların zirvesini gördü.

Güne 4,28 liradan başlayan dolar kuru, Trump’ın İran ile yapılan anlaşmadan çekildiğini duyurması ile rekoru gördü.

Kur saat 21:42 itibariyle 4,3217’den işlem görüyor. Dolardaki en son kırılan rekor 4,2901 lira seviyesiydi. Euro da ona paralel yükselişle 5,1470 liraya kadar tırmandı. Sepet kur 4,7396 ile yeni rekorunu kırarken, dolar endeksi 93.01 seviyesine çıktı. Borsa İsatanbul ise döviz kurlarındaki yükselişin etkisiyle kayıplarını artırdı ve 99 binlere geriledi.

Donald Trump nükleer anlaşmasından çekildiğini duyururken, İran’ı terör örgütlerini desteklemekle suçladı.

Konuşmasına; ”İran, Ortadoğu’da Hizbullah, Hamas, El Kaide ve Taliban gibi terörist organizasyonları destekliyor” sözleriyle başlayan Trump, İran’ın nükleer silah ürettiğini bu nedenle de anlaşmadan çekilme kararı aldıklarını bildirdi.

Dolar Kuru Anlık Değişimler için Tıklayın

Utanç verici ve tek taraflı korkunç bir anlaşma olduğunu belirten ABD Başkanı, bunun devamına izin verdiği takdirde Ortadoğu’da silahlanmanın yaşanacağını dile getirdi. Anlaşmanın iptaliyle de 2015 yılında askıya alınan yaptırımların yeniden yürürlüğe konacağını açıkladı.

Yapılan açıklamanın ardından konuşan İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani, “ABD’nin asla sözünü tutmadığını gördük” dedi.

Anlaşmaya diğer 5 ülke ile devam edeceklerini söyleyen Ruhani, ABD’nin elinde hangi deliller olduğunu göstermesi gerektiğini, anlaşmadan neden çekildiğini anlayamadıklarını ve bunun sadece İran ile ABD arasında süren bir anlaşma olmadığını belirtti. ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını yeniden hayata geçirme ihtimali ile varil başına 70 doları gören Batı Teksas türü petrol fiyatlarının daha da yükselişe geçeceği, geçtiğimiz günlere petrol uzmanlarının yaptığı yorumlar arasında yer alıyordu.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle