Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar TL’yi Yutacak: Enflasyon Sarmalı Nereye Gidiyor?

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, “Yüksek enflasyon daha uzun yıllar bizimle. Biz ayrılamayız” diyerek enflasyon sarmalından neden çıkılamayacağını açıkladı.
Dolar TL’yi Yutacak: Enflasyon Sarmalı Nereye Gidiyor?
HABER GİRİŞ

Yurt içinde ekonomi gündemi Merkez Bankası’nın yarın yapacağı faiz toplantısına odaklanırken, Türkiye ekonomisinin girmiş olduğu enflasyon sarmalından nasıl çıkacağına ilişkin finans uzmanı Tunç Şatıroğlu’ndan değerlendirme geldi.

İhracatı önceleyerek yüksek enflasyon ve döviz kurlarına göz yuman eski ekonomi yönetimini ilk günden beri eleştiren ünlü ekonomist, gelinen noktada yeni ekonomi kadrolarının sıkışık durumunu ortaya koydu.

İlk etapta enflasyonun düşmesi için TL’nin değer kazanması gerektiğini, bunun için ise yabancı yatırımcının çekilmesi gerektiğini söyledi.

Ancak dışarıdan döviz çekmek ya da içerideki dövizi bozdurmak için politika faizinin yüzde 45’e, doların ise 30 lira seviyesine kadar çıkması gerektiğine dikkat çekti.

Tunç Şatıroğlu Enflasyon Değerlendirme
Kaynak: X/TuncSatiroglu

Bu senaryoda da enflasyonun ateşleneceğine vurgu yaparak, kökten çözümün zombi şirket olarak adlandırılan, geliri yüksek olmayan ve düşük faizli kredilerle varlığını sürdüren şirketlerin ekonomiden silinmesi olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Daha önce de zombi şirketlerin Türkiye ekonomisinin sırtına büyük bir yük olduğu eleştirisini yapan Şatıroğlu, enflasyon sarmalından çıkılmazsa mevcut sorunların uzunca bir süre daha gündemden düşmeyeceği uyarısını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.