Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL’nin Yukarı Yönlü Seyri ile İlgili Başbakan Yıldırım Neler Dedi?

Dolar/TL paritesinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak bugün Başbakan Binali Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım'ın açıklamaları haberimizde;
Dolar/TL’nin Yukarı Yönlü Seyri ile İlgili Başbakan Yıldırım Neler Dedi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar/TL paritesinde ateş, bir türlü düşmüyor. Yurt içi ve yurt dışı etmenlerin, yılın son aylarında katlanarak artmasının ardından Türk lirası, dolar karşısında tarihinin en düşük seviyelerine kadar hız kesmeden geriliyor. Yurt dışı etmenlere baktığımız zaman, şüphesiz karşımıza çıkan ilk etmen; ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın son FOMC toplantısında faiz artırımına gideceğine yönelik beklentinin her geçen gün artması. Özellikle geçen hafta içerisinde Başkan Janet Yellen’in açıklamaları, FED’in faiz artırımına gideceğine yönelik kanının kuvvetlenmesini sağlamıştı. Yellen yaptığı açıklamada; faizleri mevcut seviyelerde tutmanın aşırı risk almayı tetikleyeceğini belirterek, ABD verilerinin de olumlu yönde açıklanması halinde, kademeli faiz artışının hayata geçirileceğini dile getirmişti. Yellen’in açıklamalarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Dolar/TL’nin yukarı yönlü grafik çizmesindeki yurt içi etmenlere bakıldığında ise karşımıza; anayasa ve başkanlık sistemi çıkıyor. AKP ve MHP arasında kurulan fikir birliği içerisinde yeni anayasanın yapılacağı ve başkanlık sisteminin bu anayasa ile ilişkilendirileceği söylemleri, ekonominin ana gündemini oluşturmakta. Bu noktada Dolar/TL paritesindeki kritik seviyeler, TCMB’nin dolara müdahale edip etmeyeceği sorusunu akıllara getiriyor. TCMB’nin dolara müdahale edip etmemesi gerektiği ile ilgili analizimize buradan ulaşabilirsiniz.

Başbakan Binali Yıldırım ise bugün ekonomideki gelişmelerle ilgili olarak, kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkan noktalar ise şöyle;

“Doların yükselişiyle ilgili gerekli tedbirler alınacak”

Yıldırım yaptığı açıklamada; endişe ortamının oluşmasına gerek olmadığını belirterek, Türkiye ekonomisinin birçok ülkenin ekonomisinden daha sağlam temeller üzerine inşa edildiğini söyledi. ABD Başkanlık seçimlerinin ardından doların küresel çapta değer kazanmaya başladığını belirten Yıldırım, Türkiye’nin de bu durumdan negatif yönde etkilendiğini dile getirdi. Yıldırım, gerekli tedbirlerin alınacağını, ancak bu süreç içerisinde bir miktar dalgalanmaların görülmesinin normal olarak karşılanması gerektiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar