Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL’deki Artış Kriz Anlamına mı Geliyor?

Dolar/TL paritesindeki yukarı yönlü seyir sürer ve rekor üzerine rekor kırılırken, herkesin aklında tek bir soru var. Dolar/TL'deki artış, bir krizin habercisi mi? Bu kritik sorunun cevabıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Ertem’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ve merak edilenler haberimizde;
Dolar/TL’deki Artış Kriz Anlamına mı Geliyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar/TL paritesinde, bu işlem haftasında da sular durulmuyor. Hatırlanacağı üzere dünkü işlemlerde Dolar/TL paritesi, yukarı yönlü seyrini hız kesmeden sürdürmüş ve öğleden sonraki işlemlerde 3.32 seviyesini aşarak kırılması oldukça güç bir rekora imza atmıştı. Dolar/TL’deki yükselişi destekleyen iki gelişme bulunmaktaydı. Yurt içi ve yurt dışında yaşanan bazı unsurlar, paritenin ateşinin artmasına neden olmuştu. Bunlar; ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki ay içerisinde gerçekleştireceği yılın son toplantısında faiz artırımına gideceğine yönelik beklentinin artması, diğeri ise anayasa ve başkanlık tartışmalarının yeniden gündeme gelmiş olması. Dolar/TL’nin 3.32 seviyesini aşarak kırdığı rekorla ilgili tüm ayrıntıları derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dolar/TL’de yeni rekorların görülmeye başladığı bugünlerde, herkesin aklında yeni bir kriz süreci mi yaşanacak sorusu bulunuyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, bu soru ile ilgili olarak bugün önemli değerlendirmelerde bulundu. Ertem’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Dolar/TL’deki yükseliş kriz anlamına gelmiyor”

Ertem yaptığı açıklamada; Dolar/TL paritesinin yalnızca piyasalara bırakılması gerektiğini ve bu doğrultuda TCMB’nin kura müdahale etmemesinin doğru olacağını söyledi. Paritede görülen yukarı yönlü seyrin ve kırılan rekorların kesinlikle kriz anlamına gelmeyeceğini belirten Ertem, dolardaki yükselişin küresel bir dalga olduğunu dile getirdi. Ertem, TCMB’nin en bağımsız merkez bankalarından biri olduğunu ve bu doğrultuda yalnızca gerekli gördüğü yönde adımlar atacağını vurguladı.

“Bankaların kredi verme iştahını artıracak düzenlemeler yapılacak”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Ertem, Türkiye’nin piyasa dostu reformları hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istediğini ve böylelikle vergilerin yeniden gözden geçirileceğini söyledi. Ertem, Türkiye ekonomik verilerinin önümüzdeki yılın ilk çeyreğinden itibaren pozitif yönde seyretmeye başlayacağından emin olduğunun altını çizdi. Bankaların kredi verme iştahını artıracak düzenlemelerin yapılacağını belirten Ertem, böylelikle yatırımların da önünün açılacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar