Paylaşım

Dolar/TL Yeniden 3,50 Sınırına Dayandı!


 

Dolar/TL, yarın sona erecek ABD Merkez Bankası toplantısı öncesinde ve Kuzey Irak'taki referandumun jeopolitik risk oluşturmasıyla 3,50 seviyesine yükseldi.

Dolar yeni haftaya yükselişle başlamıştı. Dün Kuzey Irak’taki referandum öncesi yaşanan gelişmeler ve Silopi-Habur bölgesinde bir tatbikat yapıldığı haberinin alınması sonrasında Türk lirası değer kaybetti. Hem liradaki değer kaybından hem de FED’in yapacağı faiz kararları öncesinde güçlenen Dolar/TL bugün 3,4935 seviyesine kadar çıktı.

Türkiye’nin ikinci çeyrek büyüme verileri %5,1 ile beklentilerin altında geldi. Dolar/TL ise bu veriler sonrasında 9 aydan bu yana ilk kez 3,40’ın altını gördü.

Dolar gerilediği bu seviyede kalıcı olamadı ve günlerdir dalgalı bir seyir izliyor. Kuzey Kore’nin füze gerilimi, ABD’de yaşanan Irma Kasırgası gibi daha birçok gelişme dolar üzerinde birinci derece etken rol oynadı.

Küresel piyasalarda doların G-20 paraları karşısında hafif yükselişi, Türk lirası karşısında da güçlenmesini sağladı.

Dolar kuru dün Kuzey Irak’taki referandum öncesinde, sınırda bir tatbikat başladığı yönünde çıkan haberlerin etkisiyle yükseldi ve bugün 3,50 sınırına dayandı. Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor, yurt dışında ise FED’in yapacağı faiz açıklaması takip ediliyor olacak. FOMC toplantısı sonrası, Başkan Janet Yellen tarafından yapılan açıklama piyasaların yönünü belirleyecek.

Türk lirası bu haftaki işlemlerde dolar karşısında %1,41 oranında değer kaybetti.

Dolar/TL kuru sabah 08:27 sularında 3,4862 seviyesinden işlem görüyordu. Bloomberg’in takip ettiği gelişen piyasa paraları ise dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın