Paylaşım

Dolar/TL Rekora Doymuyor!


 

Dolardan yeni bir rekor daha! Ülkede süren siyasi belirsizlik ve artan terör olaylarının sebep olduğu güvenlik endişesiyle, Dolar/TL dün gece 3.0465’e yükseldi.

Yurt içinde haftalardır süren terör olayları Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Dolar/TL kuru 3.0465’e çıkarak tarihi zirveyi gördü. Bu yükselişle birlikte Türk lirası dolar karşısında %1.3 daha değer kaybetmiş oldu.

Dolar/TL kuru Cuma gününden beri yükselmeye devam ediyordu. Cuma sabahı 2,98-2,99 arasında seyrederken; açıklanan ABD istihdam verileri sonrasında 3,0136’ya, dün gece ise 3.0465’e kadar yükseliş gösterdi.

Ağustos ayında, 217 bin civarı beklenen ABD tarım dışı istihdamının 173 bin arttığı bildirildi. %5.2 gerileyeceği beklenen işsizlik oranı ise %5.1’e geriledi. Öte yandan tarım dışı istihdam verilerinin yukarı yönde revize edilmesi ve saatlik ücretlerde artış olması, doların hafta boyunca yükseliş göstermesini sağladı.

Dolar/TL bugün Asya seansında 3.0475 ile tarihi zirvesini görürken, Euro/TL 3.4032’ye yükseldi. Uzmanlar bu hafta açıklanacak olan sanayi üretimi, cari açık ve ikinci çeyrek büyüme verilerinin de Dolar/TL üzerinde etkili olacağını ifade etti. Ek olarak 3,05-3,06 seviyesinin direnç, 2,99’un ise destek konumunda olabileceği belirtildi.

Somerset Capital’den Fergus Argyle, Bloomberg’e yaptığı değerlendirmede; Türkiye’nin kısa vadeli düzeltmeden güçlenerek çıkacağını ifade etti. Gelişen piyasalarda bu yıl için, küresel ekonomideki yavaş büyümenin etkisiyle emtia fiyatlarının düşmesi ve para birimlerinin değer kaybedeceği tahmin ediliyordu.

Türkiye için yapılan değerlendirmede ise 2001 krizinden bu yana başarılı bir toparlanma gerçekleştirilse de şu an için yurt içindeki siyasi belirsizlik, artan terör olayları nedeniyle oluşan huzursuzluk, yavaşlayan ekonomi ve gerileyen ihracatın önemli sıkıntılar olduğu belirtildi.

Euro/Dolar paritesinin zayıflaması, petrol üreten ülkelerden gelen talebin azalması ve Irak’taki istikrarsızlık gibi faktörler Türk ihracatını da etkiledi ve toparlanmasını geciktirdi.

Bloomberg’e yapılan değerlendirmede; Türk tüketicilerinin risklere açık olmasından, %70’i ithal olan otomobillerin ve yüksek değerli gayrimenkul işlemlerinin güçlü para birimleriyle gerçekleştirilmesinin öneminden bahsedildi. Risklere dayanma açısından iyi bir konum almış olan Türkiye’nin, bu düzeltme sürecinden başarıyla çıkıp iyi yerlere ulaşabileceği ifade edildi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın