Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL, Musul ve Başkanlık Tartışmalarının Etkisiyle 3.10’u Aştı

Dolar/TL, Musul ve Başkanlık Tartışmalarının Etkisiyle 3.10’u Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar/TL paritesinde sular bir türlü durulmuyor. Geçen haftadan bu yana oldukça dalgalı bir grafik çizen Dolar/TL, haftanın ikinci işlem gününde de tırmanışa geçti. Oysaki dolar, bugünkü işlemlerde küresel çapta sert düşüşler yaşamıştı. Doların küresel çaptaki düşüşlerinin temel nedeni ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’in yaptığı açıklamalardı. New York Ekonomi Kulübü’nde konuşan Fischer, düşük verimlilik ve yaşlanan nüfustan kaynaklı olarak faiz politikasında baskı oluştuğunu söylemişti. Açıklamalarının devamında ise Fischer, düşük faiz oranlarının ABD ekonomisini olumsuz şoklara karşı savunmasız bıraktığını dile getirmişti. Fischer’in açıklamalarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Fischer’in açıklamalarının ardından haftanın ikinci işlem gününde dolar, küresel çapta sert düşüşler yaşadı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, bugün yüzde 0,3 oranında düştü. Böylelikle dolar son 7 ayın zirvesinden gerilemiş oldu. Hatırlanacağı üzere, doların yükselişindeki en önemli faktör, FED’in yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin giderek artmasıydı. Dolar küresel çapta düşüşler yaşarken, yurt içinde işler beklendiği gibi gitmiyor. Dolar, haftanın ikinci işlem gününde Türk lirası karşısındaki kazanımlarını sürdürmeye devam ediyor. Güne 3,09 seviyesinden başlangıç gerçekleştiren Dolar/TL paritesi, gün içerisinde Musul’a yönelik yürütülen askeri operasyonların hız kazanması ve başkanlık sistemi tartışmalarının etkisiyle 3,10 seviyesini aşmayı başardı.

Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Erkan; Musul’a yönelik yürütülen askeri operasyonların ve başkanlık sistemi tartışmalarının Dolar/TL paritesini yukarı yönde etkilediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar