Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL’nin 3.32’yi Aşarak Tarihi Zirveye Yükselmesindeki Etmenler Nelerdir?

Dolar/TL paritesi haftanın üçüncü işlem gününde kırılması oldukça güç olan 3.30 seviyesini aştı ve 3.32’ye kadar yükseldi. Dolar/TL’nin bu denli yükselişindeki temel etmenler nelerdi ve paritedeki yükseliş devam edecek mi? Cevabını sizler için araştırdık…
Dolar/TL’nin 3.32’yi Aşarak Tarihi Zirveye Yükselmesindeki Etmenler Nelerdir?

Dolar/TL paritesinde yukarı yönlü seyir, hız kesmeden devam ediyor. Tüm ekonomistlerin beklendiği üzere yılın son ayları, ekonomi gündemi bir hayli yoğunlaştı. Bilinmezliklerin sıklıkla gündeme geldiği yıl içerisinde dolar, adeta başını alıp gidiyor. Gelişen ve gelişmekte olan ülke para birimleri ise dolar karşısında dip seviyelere kadar değer kayıpları yaşıyorlar. Taban fiyatlarının yatırımcıları giderek tedirgin ettiği konjonktür içerisinde dolardaki yükselişin bugün de devam etmesi, piyasaların ateşinin giderek alevlenmesine neden oluyor.

Bugünkü işlemlerde Dolar/TL paritesi, yılın başında kırılması imkansız olarak görülen 3.32 rekorunu egale etmeyi başardı. Yatırımcıların büyük bir şaşkınlıkla izlediği durum karşısında, yeni rekorların görülebileceğine yönelik beklentiler de artmaya başladı. Bu yazımızda sizler için Dolar/TL paritesinde görülen yeni rekorun detaylarını inceleyecek ve önümüzdeki süreç için öngörülerde bulunmaya çalışacağız.

FED’in Aralık’ta Faiz Artırımına Gideceği Beklentileri Fiyatlanıyor

FED’in Aralık’ta Faiz Artırımına Gideceği Beklentileri FiyatlanıyorDolar/TL paritesindeki yükselişin başlıca nedenlerini sıralamadan önce Dolar Endeksi’nin (DXY) küresel çaptaki yükselişini incelemekte yarar görüyorum. Küresel piyasaların gözü geçen hafta içerisinde ABD’de gerçekleştirilen başkanlık seçimlerine çevrilmişti. Sonucu merakla beklenen seçimleri, Demokrat Parti Adayı Hillary Clinton’dan daha fazla delegeye sahip olan Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald Trump kazanmıştı. Trump’ın ABD’nin 45. Başkanı seçilmesinin ardından küresel piyasalarda artan endişe ve bilinmezlik ortamına bağlı olarak dolar endeksi, kademeli olarak yükseldi ve dünkü işlemlerde bir yılın zirvesine kadar tırmandı. Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Dolar endeksinin küresel çaptaki yükselişine paralel olarak, Dolar/TL paritesinde de kazanımlar gözüme çarpmaya başladı. Paritenin yükselişini destekleyen en önemli küresel gelişme ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentinin artmasıydı. Trump’ın başkan olmasının ardından hayata geçireceği politikalarla ilgili bazı ipuçları, kamuoyuna sızmaya başladı. Trump’ın başkanlık döneminde, Cumhuriyetçi Parti’nin özellikle desteklediği yüksek faiz politikasını faaliyete geçireceği gündemde yer alan en önemli konu oldu. Bu gelişmeye bağlı olarak FED’in faiz artırımına gideceği beklentileri, neredeyse yüzde 90’a ulaşmış durumda. FED beklentilerinin fiyatlanması ile doların, Türk lirası üzerindeki gücü bugünkü işlemlerde giderek arttı.

Anayasa ve Başkanlık Tartışmaları TL’yi Dibe Çekiyor!

Anayasa ve Başkanlık Tartışmaları TL’yi Dibe Çekiyor!Dolar/TL paritesindeki rekoru incelediğimiz bu yazımızda dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise yurt içi gelişmelerin parite üzerindeki etkisi olacaktır. Zira küresel gelişmelerin artarak fiyatlandığı süreç içerisinde, yurt içi etmenlerin de artmaya başlaması, Dolar/TL paritesinin yeni rekorlar kırmasına neden olmakta. Uzun zamandır Türkiye politikasını meşgul eden anayasa ve başkanlık sisteminin yeniden gündeme gelmesi, kuşkusuz ekonomi üzerinde de etkisini göstermeye başladı. Hükümet ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) anayasa ve başkanlık sistemi çerçevesinde görüşmeler gerçekleştirmesine, ana muhalefetten gelen sert eleştiriler, iç politikadaki bilinmezlik ortamının yeniden canlanmasına neden oldu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamada; 2019 yılına kadar seçime gidilmeyeceği yönündeki söylem de Dolar/TL paritesinin ateşini dindirmeye yetmedi. Yurt içinde yaşanan anayasa ve başkanlık tartışmalarının gölgesinde Dolar/TL haftanın üçüncü işlem gününde 3.32 seviyesini aştı ve rekor tazeledi…

Dolar/TL’de Yükseliş Sürecek mi?

Dolar/TL’de Yükseliş Sürecek mi?Dolar/TL paritesinin 3.32 seviyesini aşarak rekor kırmasındaki yurt içi ve yurt dışı etmenleri sıraladık. Şimdi ise akıllara gelen en önemli soru; Dolar/TL’nin önümüzdeki süreç içerisinde yeniden rekor kırıp kırmayacağı. Hem küçük hem de büyük yatırımcıların merakla beklediği bu soru ile ilgili verilebilecek en net cevap; şüphesiz “evet” olacaktır. Çünkü yurt içinde politik belirsizliğin yılsonuna doğru giderek artması ve başkanlık tartışmalarının yeniden alevlenmesi; yurt dışında ise FED’in Trump baskısıyla Aralık ayında faiz artırım hamlesini hayata geçirmesi, Dolar/TL paritesinde yeni rekorların görülmesine neden olacaktır…Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum