Paylaşım

Haftaya Yatay Başlayan Doların Gözü FED Toplantısında


 

Dolar haftaya 3,44 seviyesinden başladı. Bu hafta yurt içinde kritik bir veri akışı bulunmazken, doların seyrini FED'in toplantısından çıkacak olan faiz kararları belirleyecek.

Türk lirası gecelik swap faizi geçtiğimiz hafta çok düşük seviyelere gerilemişti. Bunun yanında doların küresel piyasalarda değer kazanmasıyla birlikte kur 3,38 seviyesine dayanmıştı. Haftanın ilk işlem gününe 3,44 seviyesinden başlayan Dolar/TL’nin odağında bu hafta ABD Merkez Bankası (FED) toplantısından çıkacak olan faiz kararları yer alıyor olacak. Peki, faizlerde bir değişiklik yapılacak mı? Uzmanların bu konuda beklentileri nasıl? Şimdi, kısa bir piyasa turu yapalım.

Gecelik swap faizlerindeki yükselişle geçtiğimiz haftayı 3,44 seviyesinden tamamlayan dolar kuru, yeni haftaya da bu seviyeden başladı.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Cuma günü ABD verilerinin kötü geldiğini ancak buna rağmen Kuzey Kore gerginliğinin azalıp, piyasaların biraz rahat nefes almasıyla birlikte toparlandığını belirtti. Erkan’a göre kurda 3,45 seviyesinin üzerine çıkılmasıyla birlikte, genel olarak hareket edeceği aralık 3,45-3,49 bandı olacak. 3,42 seviyesi ise yine en önemli destek sınırı olarak görülüyor.

ABD Merkez Bankası’nın (FED), 19-20 Eylül tarihlerinde yapacağı toplantıdan, uzmanlar bir faiz değişikliği beklemiyor.

AK Yatırım tarafından yayınlanan notta, FED toplantısını beklerken doların negatif, hisselerin ise pozitif etkilendiği belirtildi. 2017 yılı için çekirdek enflasyon tahmini %1,7, 2018 yılı için %2,0 olarak görülürken bu durumun da dolarda negatif etki yaratacağı düşünülüyor.

Bloomberg anketine katılan 42 ekonomistin tahminlerinin ortalaması, FED’in Ekim ayında bilanço küçültmeye gideceği yönünde.

Ankete katılan ekonomistlere göre, bilanço küçültme tarihi bu ay içerisinde kararlaştırılacak ve önümüzdeki ay yani Ekim’de de harekete geçilecek. Dolar bu hafta yurt dışında FED toplantısına odaklanırken, yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Piyasaların gündeminde ise Irak’taki referandum gelişmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştireceği görüşmenin detayları yer alıyor olacak.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın