Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL İki Haftanın Zirvesine Ulaştı

Dolar/TL İki Haftanın Zirvesine Ulaştı

Hafta başından beri yaşanan Türkiye Rusya arasındaki uçak gerginliği, tüm piyasaları etkisi altına aldı. Dün iki ülke tarafından gelen açıklamalar ve Dış İşleri Bakanları’nın önümüzdeki günlerde bir araya geleceğine dair haberlerin ardından bu gerilim bir nebze de olsa azaldı. Ancak dolar yükselişine ara vermedi. İki haftanın en yükseğini gören Dolar/TL 2.90’ı geçti.

Bu yükselişte elbette ABD verilerinin de etkisi oldu. ABD tarafından açıklanan dayanıklı mal siparişleri ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının olumlu seyretmesi, doları destekledi.

Öte yandan dün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet programında para politikası ve araçlarıyla ilgili olarak Merkez Bankası işaret edildi. Programın Merkez Bankası ile ilgili bölümü piyasalarca farklı şekilde yorumlandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ile ilgili söylentilerin gerçek olmadığını ve para politikasını belirlemede bağımsız tutumunu devam ettireceğini söyledi. Şimşek sözlerine şöyle devam etti;

“Hükümet programındaki ifadeler, TCMB kanunundaki ifadeler ile uyumludur. Enflasyon hedeflerinin duyurulması, sistemi değiştirmeyecektir. Merkez Bankası’nın temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde belirlemeye devam edecektir,” dedi.

Dolar yükselmeye devam ederken, Euro cephesinde durum tam tersi. Euro, dolar ve yen karşısında son yedi ayın en düşük seviyesine geldi. Euro dün, 14 Nisan’dan bu yana en düşük seviye olan 1.0566’yı gördükten sonra; bu sabah itibariyle 1.0622’de seyretti.

Singapur’daki Scotland Group Plc. stratejisti Mahsoor Mohu-iddin, Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri piyasa beklentisinden daha fazla indirmesini beklediklerini ifade etti. AMB’in beklendiği ölçüde faizleri indirmemesi durumunda Euro’da satış dalgası görünebileceğini ve 1.05 seviyesini ters edeceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum