Paylaşım

Dolar/TL Hangi Nedenden 3.18’i Aşarak Yeniden Rekor Kırdı?


 

Dolar/TL paritesi, yeni işlem haftasına oldukça hareketli bir başlangıç yaparak analistleri şaşkına çevirdi. Analistler hafta başında Dolar/TL’nin aşağı yönlü bir seyir izlemesinin kuvvetle muhtemel olduğunu dile getiriyorlardı. Çünkü Cuma günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s(S&P), kamuoyuna yaptığı açıklamada Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatiften durağana yükselttiğini açıklamıştı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Bu açıklamanın ardından beklentiler, Türk varlıklarının pozitif yönde seyretmesi yönündeydi. Lakin beklentiler gerçekleşmedi ve Türk lirası, dolar karşısında tarihinin en düşük seviyelerine doğru geriledi…

Haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlangıç gerçekleştirmesinin hemen ardından yönünü yukarı doğru çeviren Dolar/TL, kademeli olarak değer kazandı ve günün son saatlerine doğru 3.17 seviyesini aşmayı başardı. Böylelikle Dolar/TL yeni bir rekora daha imza atmış oldu. Hatırlanacağı üzere Dolar/TL, en son Cuma günü 3.1533 seviyesine kadar tırmanarak rekor kırmıştı. Dolar/TL’nin o tarihte rekor kırmasındaki temel neden ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlardı. Ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dolar/TL neden yükseliyor?

Dün akşam saatlerinde 3.17 seviyesini aşmasının ardından Dolar/TL, yükselişine bugün kaldığı yerden devam ediyor. Haftanın ikinci işlem gününde Dolar/TL paritesinde görülen yukarı yönlü seyrin temel nedeni ise bugün ABD başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton’un kazanacağına yönelik anketlerin açıklanmasıydı. Birçok şirketin yaptığı anketler doğrultusunda Clinton, en yakın rakibi olan Donald Trump’ın 2 puan önüne geçmeyi başardı. Clinton’un zafere daha yakın olduğu beklentilerine bağlı olarak dolar endeksinin giderek yükselmesi, Türk lirasının tarihi düşük seviyelere kadar gerilemesine neden oldu. Böylelikle Dolar/TL paritesi bugünkü işlemlerde 3.18’i aşarak rekor tazeledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın