Paylaşım

Dolar/TL Haftaya 3,85 Seviyesinden Başladı


 

Geçtiğimiz hafta merkez bankalarının kararlarıyla dalgalı bir seyir izleyen Dolar/TL, yeni haftaya düşüşle başladı. Kur sabah saatlerinde 3,85 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar kuru haftanın ilk işlem gününde aşağı yönde seyrediyor. Güne 3,85 seviyesinden başlayan kurda bugün ABD vergi reformuna yönelik gelen haberler etkili olacak. Geçtiğimiz hafta merkez bankalarının faiz kararlarıyla oldukça dalgalı günler geçiren doları, bakalım bu hafta neler bekliyor olacak.

Dolar/TL FED’in faiz kararı açıklaması sonrasında 3,86’dan 3,81’e kadar gerilemişti.

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası gerçekleştirdiği yılın son toplantısında faizleri 25 baz puan artırdığını duyurdu. Faiz kararı 2’ye karşı 7 oyla kabul edildi. Bilanço daraltmaya Ocak ayından itibaren başlanacağı bildirilen FED toplantısı sonrasında dolar düşüşe geçti ve 3,81’lere kadar inmişti.

Perşembe günü açıklanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı sonrasında 3,89’a fırlamıştı.

Merkez Bankası geç likidite penceresi faizini 50 baz puan artırdığını açıkladı. Ayrıca enflasyonda hedefe ulaşılana kadar sıkı duruşun kararlılıkla devam edeceği bildirildi. FED ile ateşi sönen dolar, TCMB ile yeniden atağa geçip, 3,89’a kadar fırlamıştı.

Yeni haftaya aşağı yöndeki hareketiyle 3,85 seviyesinden başlayan dolar kuru, ABD’den gelecek olan vergi reformu gelişmelerini takip ediyor olacak.

Veri akışı açısından oldukça sakin geçecek olan haftanın ilk işlem gününde piyasaların gözü kulağı ABD vergi indirimi gelişmelerinde. Bunun yanında saat 13:00’te Euro Bölgesi Kasım ayı enflasyon rakamları açıklanacak.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, Merkez Bankası kararının piyasa beklentisinin altında kalmasının Türk lirasında negatif etki yaratmaya devam edebileceğini söyledi. Aksoy, ABD-Türkiye ilişkilerine dair, piyasa algısının zayıf seyrettiği bir ortamda, önümüzdeki günlerde Dolar/TL’nin 3,98 seviyesine kadar çıkma ihtimali olduğunu vurguladı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın