Paylaşım

Dolar/TL FED Sonrası 3,79’a Yükseldi


 

FED'in güçlenen büyüme ile bu yıl içerisinde 4 kez faiz artışına gidebileceği yönünde beklenti sonrası dolar yükselişe geçti ve güne 3,79'dan başladı.

FED’in 30-31 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği FOMC toplantısına ilişkin tutanakların güçlenen büyümeyle birlikte, daha fazla faiz artırımı olasılığına işaret etmesiyle dolar yükselişe geçti. FED açıklamaları öncesinde 3,78 seviyesinde seyreden kur, açıklamaların ardından yükseldi ve Perşembe gününe 3,79’dan başladı.

FED’in 2018 yılı içerisinde 4 kez faiz artışı yapacağı yönünde beklentiler kuvvetlendi.

Senenin başında 3 faiz artışı olacağı yönündeki düşüncele daha yoğundu. Ancak dün akşam açıklanan tutanakların ardından bu beklenti 4’e çıktı. FED’in ilk faiz artışını 21 Mart toplantısında duyurması bekleniyor.

Tutanaklarda, üyelerin kısa dönem ekonomik görünümdeki güçlenmenin faiz oranlarını kademeli olarak yukarı yönelme olasılığını artırdığı konusunda fikir birliğinin bulunduğuna değinildi.

Enflasyon oranının orta dönemde FOMC’nin hedefi olan %2’lik oranda dengeye ulaşacağı söylendi.

FED üyelerinin çoğunun ekonomik büyümeyle ilgili güçlü görünümün para politikasında kademeli sıkılaşma olasılığını artırdığı bildirildi. Bazı yetkililer, tutanaklara göre finans piyasalarındaki dengesizlikleri ekonominin potansiyelinin üzerinde performans göstermesi ile birlikte ortaya çıkmaya başlayabileceğini söyledi.

Üyelerin geneli Aralık ayında, 2018 yılı için ekonomik büyümenin %2,5 olacağı tahmininde bulundu.

Ocak ayında yapılan toplantıda FED gösterge faizlerinde değişiklik yapılmamış ve %1,25-1,50 bandında bırakılmıştı. Merkez Bankası yetkilileri enflasyonun bu yıl yukarı yönde hareket etmesini ve orta vadede %2 hedefi civarında dengelenmesini beklediklerini söyledi.

İşgücü piyasasında süre sıkılaşmanın, daha hızlı ücret artışlarına yol açabileceği tahmin ediliyor.

Bir grup katılımcı, ücret artışlarının hızının verimlilik büyümesinin düşük kalması durumunda kaydadeğer bir artı göstermeyeceğini düşündüğünü belirtti. Yapılan en son toplantı aynı zamanda eski başkan Janet Yellen’in katıldığı son toplantı olma özelliğini taşıyor. Yellen, düşük enflasyonu “bir gizemin parçası” olarak tanımlarken, uzmanlar FED’in enflasyon bilmecesini bir türlü çözemediğini belirtiyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın