Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL Beklenen 3 Seviyesini Gördü

Dolar/TL Beklenen 3 Seviyesini Gördü

Doların ne zaman 3 liraya ulaşacağı yaklaşık olarak 6 aydır konuşuluyordu. Günlerdir de doların 3 TL’yi görüp görmeyeceği analistler tarafından tartışılan konuydu. Nihayet beklenen oldu ve Dolar/TL 3 TL seviyesini gördü. Yılbaşından beri konuşulan seviyenin gerçekleşmesi ise yatırımcıların endişesini arttırdı.

Dün TCMB’nin yaptığı toplantıda yol haritası açıklandı. Ancak bu haritanın piyasa üzerinde herhangi bir tahmin doğurmaması ve FED’in yapacağı faiz artırımının bekleneceği sinyalinin verilmesi üzerine, dolar fırladı ve 2,94’ü aştı.

Bu gelişmelerin yanında doların yükselmesine zemin hazırlayan diğer etkenler arasında; ülkede yaşanan terör olayları, koalisyon görüşmelerinde bir uzlaşmaya varılamaması ve erken seçim ihtimali de yer alıyor.

Türk lirası bu sabah itibariyle %2.7’lik bir düşüş gerçekleştirdi ve 3.0031’e kadar zayıfladı. Bu düşüşle birlikte Türk Lirası dolar karşısında, 2015’in başından beri toplamda %21’lik bir değer kaybı yaşamış oldu.

ING Bank stratejisti Pınar Uslu, konuyla ilgili olarak şu sözleri söyledi; “Lirayı etkileyen temel göstergelerde değişiklik yok ve FED tutanaklarının TL üzerindeki baskıyı en azından geçici olarak azaltabileceğini bekleyebiliriz. Bu sabahki sert hareket, liradaki satışın likit olmayan piyasada 3 seviyesindeki dijital opsiyonların tetiklenmesi ile ilgili. Daha yukarısını teyit etmenin yolu yok, önümüzdeki birkaç saat dalgalı geçebilir,” dedi.

Merkez Bankası politika yapıcıları, dün yaptığı açıklamada faizleri altıncı ay üst üste artırmama kararı aldıklarını belirtti. Bu açıklamada ek olarak, sıkı likidite politikasının ihtiyaç duyulduğu sürece uygulanmasına karar verildiği ifade edildi.

Türk lirasının durumunu değerlendiren Societe Generale analistleri; “Türk lirasındaki değer kaybının süregelen olumsuz siyasi gelişmeler ve Merkez Bankası’ndan kur için yeterli destek sağlayamaması ışığında, önümüzdeki aylarda devam edeceğini düşünüyoruz,” dedi ve sözlerine şöyle devam etti;

“Türkiye, özellikle işlevsel ve sorumlu hükümet eksikliğinde terör örgütlerinin artan saldırılarına daha duyarlı hale geliyor. Türkiye beş ay üst üste yabancıların lokal tahvil piyasasından çıkışlarının sıkıntısını çekti. Bu çıkışların süreceğine inanıyoruz,” şeklinde görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum