Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL ABD-Türkiye Anlaşması Sonrası 5,75’e Çekildi

Dün akşama doğru ABD ile Türkiye’nin Suriye konusunda anlaşma sağlamasıyla düşüşe geçen dolar, bu sabah 5,75’e kadar indi. Şu sıralar 5,78 civarında seyrediyor.
Dolar/TL ABD-Türkiye Anlaşması Sonrası 5,75’e Çekildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün öğleden sonra ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basına kapalı yaptığı görüşmede Suriye meselesini ele aldı. İkili arasında yapılan görüşme neticesinde Barış Pınarı Harekatı’na 120 saatliğine ara verilmesine karar verildi.

Pence yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusunda kalıcı ateşkes sağlandığında Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılacağını belirtti. ABD ile Türkiye arasında Suriye konusunda ateşkes kararı ile dolar sert geriledi. Türk lirası dolar karşısında yükselirken, kur dünkü 5,90 üstü seviyelerinden, 5,75’lere kadar indi.

Dolar Perşembe günü 5,88 civarından başlamış ve gün içerisinde 5,91’e kadar yükselmişti.

18 Ekim DolarAkşam saatlerinde Suriye konusunda ABD ile Türkiye’nin anlaşma sağladığı haberin ardından kurda sert düşüş gözlendi. Yapılan açıklama sonrasında 5,82’ye kadar gerileyen dolar bu sabah düşünü sürdürerek 5,7547’ye kadar geriledi. Kur saat 09:49’da 5,7813 liradan işlem görüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Barış Pınarı Harekatı’na ara vereceklerini fakat bunun bir ateşkes olmadığını vurguladı. YPG’nin mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi konusunda anlaşma sağladıklarını söyleyen Çavuşoğlu, 120 saat içerisinde terör örgütlerinin güvenli bölgeden çıkması için operasyona sadece ara verdiklerini belirtti.

Türkiye olarak Suriye’de olmaya devam edeceğimizi söyleyen Çavuşoğlu, “Gerek oradaki mevcudiyetimiz gerek istihbari kaynaklarımızla birlikte ne yapıldığını ve ne yapılmadığını bizzat takip edeceğiz. Yani gözümüzün önünde olacak, denetimini de yapacağız.” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, milyonlarca hayatın kurtarılacağını söyleyerek, Erdoğan’a teşekkür etti.

13 Maddelik AnlaşmaErdoğan ile Pence arasında yapılan görüşme sonrasında 13 maddelik bir anlaşma sağlandı. Kuzeydoğu Suriye’ye İlişkin Türkiye – ABD Ortak Açıklaması’nda yer alan anlaşma maddeleri şu şekilde sıralandı;

1- İki NATO üyesi olan ABD ve Türkiye bu ilişkilerini teyit ederek Türkiye’nin güney sınırına ilişkin meşru güvenlik kaygıları anlaşılır.

2- İki ülke ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3- “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz” anlayışıyla NATO topraklarının tüm tehditlere karşı koruma konusunda anlaşmaya varıldı.

4- Türkiye ve ABD insan hakları, hayatı ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineledi.

5- ABD ve Türkiye Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerine devam etmeye kararlıdır.

6- Terörle mücadele faaliyetleri sadece barınak, mevzi, silah, araç ve gereçleri hedef olacak şekilde yapılacaktır.

7- Türkiye güvenli bölgedeki Suriyelilerin güvenliğini sağlayacağını ve sivillerin zarar görmeyeceğini taahhüt etti.

8- Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne karşı gelen unsurların sonlandırılması ve Birleşmiş Milletler öncülüğünde iki ülke siyasi sürece bağımlılıklarını yineledi.

9- YPG’nin ağır silahlarının toplanması, tüm mevzilerinin kullanılamaz hale getirilmesi ve güvenli bölge kurulmasının önemi konusunda anlaşmaya varıldı.

10- Güvenli bölge Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacaktır.

11- YPG’nin güvenli bölgeden 120 saat içerisinde geri çekilmesi için harekata ara verilecektir.

12- Harekat geri çekilmenin tamamlanmasının ardından durdurulacaktır. 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara yenilerini eklememe konusunda mutabakata varıldı.

13- Her iki ülke söz konusu maddelerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüt etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu