Yatırım yapmaya başla!

Yatay Seyreden Dolar/TL 5,90 Lira Üzerindeki Seyrini Devam Ettiriyor

Dolar/TL yeni haftanın ilk gününe yatay seyirle 5,93 lira seviyelerinden başladı.
Yatay Seyreden Dolar/TL 5,90 Lira Üzerindeki Seyrini Devam Ettiriyor

Geçtiğimiz hafta ABD’nin 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nın (NDAA) imzalanmasıyla Türkiye’ye ilişkin yaptırımların yakın olduğu yönündeki gelişmelerin ardından Türkiye ile olan ilişkilerin tehlikeye girmesiyle birlikte dolar/TL 5,79 seviyelerinden 5,94’lere kadar ciddi bir yükseliş kaydetmişti. ABD’nin ülke tarihinde kaydedilen en yüksek savunma bütçesini hayata geçirmek için attığı bu adım kurda yukarı yönlü yükselişin fitilini ateşledi.

Yeni haftanın ilk gününe yatay seyirle başlayan dolar/TL, Pazartesi gününe 5,93 lira seviyelerinden başladı. TSİ 09:45’te 5,9336 liradan alıcı buluyor.

Pazartesi Gününe 5,93 Liradan BaşladıTL’nin dolar karşısında geçen hafta yaşadığı %2’lik değer kaybında ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilere ilişkin endişeler ve Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz indirimlerinin ardından reel faizlerde görülen gerileme etkili olmuştu. Ayrıca TL’nin dolar karşısındaki bir aylık değer kaybı ise %4’ün üzerine çıktı.

Geçtiğimiz hafta genellikle 5,90 lira üzerinde seyreden dolar/TL, kapanışı 5,9403 liradan yapmıştı. Pazartesi gününe hafif artıda başladı ve Asya piyasalarında yükselişe geçti. 5,9426 lira seviyelerine kadar tırmanan kur, saat 08:00 sularında hafif gerilemeye yöneldi.

Dolar kurunda son zamanlarda meydana gelen sert yükseliş, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) adımlarını beraberinde getirdi.

Bu hafta ABD ve Avrupa piyasaları Noel tatili dolayısıyla iki gün kapalı olacak. Bunun yanında yıl sonunun gelmiş olması nedeniyle piyasada işlem hacimlerinde düşüş olabileceği bekleniyor.

Noel Tatili Piyasalar İki Gün KapalıUzmanlar dolar/TL’nin seyrine ilişkin 5,95’in direnç ve 5,87’inin ise destek konumunda olduğunu belirtiyorlar. Yurt içinde bugün ve hafta genelinde veri akış gündeminde yoğunluk olması beklenmiyor. Yalnızca ABD’nin bugün açıklanacak olan dayanıklı tüketim malı sipariş verileri ve yeni konut satışları haftanın önemli verileri arasında yer alıyor.

Bazı analistlere göre TCMB tarafından son dört toplantıda yapılan faiz indirimlerinin ardından reel faizdeki azalış TL varlıklarının cazibesinde de azalmaya neden oldu. Bununla birlikte bireylerin dolar talebinin yanı sıra kurumların borç ödeme kaynaklı alımları da kurdaki yükselişi tetikledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum