Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL FED ve Petrol Hareketliliğinin Ardından 5,70 Üzerindeki Seyrini Koruyor

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan'daki petrol gelişmeleri ile FED cephesini izleyen dolar/TL haftanın ilk işlem gününe 5,70 üzerinde sakin başladı.
Dolar/TL FED ve Petrol Hareketliliğinin Ardından 5,70 Üzerindeki Seyrini Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar/TL FED’in Çarşamba günü gerçekleştirdiği toplantıda aldığı faiz kararının ardından indirimlerin süreceğine yönelik bir sinyal verilmemesi sonucu yukarı yönlü seyretmeye başladı. Cuma günkü işlemlerinde 5,70’li seviyeleri aşan kur, kapanışı 5,7428 liradan yaptı ve haftayı %0.8 artışla tamamladı. Haftanın ilk işlem gününe 5,74 seviyelerinden başladı.

Geçtiğimiz hafta boyunca 5,65-5,74 arasında dalgalanan kurun yönü petrol durumundaki gelişmeler ve FED kararından etkilendi. Bu haftanın ilk gününe yatay bir başlangıç yaptığını söylemenin mümkün olduğu dolar/TL’de Asya piyasalarında hafif negatif yönlü seyir görüldü.

Yurt içi piyasaların açılışına yakın hafif düşüşe geçen dolar/TL TSİ 09:36’da 5,7242 liradan alıcı buluyor.

Yurt İçi Piyasaların Açılışına Yakın Yükselişe GeçtiDolar/TL paritesi bugün bu saate kadarki işlemlerinde en yüksek 5,7484 seviyesini, en düşük 5,7178’i gördü. Kuru bu hafta destekleyen olay, ABD ve Çin arasında Washington’da gerçekleştirilen görüşmelerin verimli geçmesiyle küresel risk iştahının dengelenmesi oldu.

TCMB’nin piyasalar kapalı olduğu sırada açıkladığı yabancı para mevduatlarındaki zorunlu karşılık hamlesinin dolar/TL’deki etkilerinin bugün görülmesi bekleniyor. Fakat bazı uzmanlara göre TCMB’nin bu adımını sınırlı etkileyebilecek.

Banka, yabancı para mevduatlarındaki zorunlu karşılık oranlarında bir değişikliğe giderek tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırdı. Kararın ardından TCMB’den gelen açıklama, piyasadan 2.1 milyar dolar para çekilmesinin beklendiğine işaret ediyordu.

Bu hafta TCMB iki günlük yatırımcı toplantıları düzenleyecek. Bunun yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington ile olan temasları Türkiye ile olan ilişkiler açısından önem taşıyor.

TCMB Toplantı DüzenleyecekBu hafta yurt dışı piyasalar ABD’nin yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verileri ve Euro Bölgesi ile ABD’nin PMI verilerinin açıklanmasını bekliyor. ABD-Çin arasındaki haber akışı savaş tamamen bitene kadar gündemden düşmeyecek gibi görünüyor.

Bugün ABD Başkanı Trump ile telefonda görüşme gerçekleştiren Erdoğan’ın yarın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmanın detayları takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu