Yatırım yapmaya başla!

Dolardaki Zayıflık Kuru 5,14 Liranın Altına Taşıdı

Ekonomiye olan güvenin beklenmedik şekilde artış göstermesi ve FED Başkanı Powell’ın dün akşam yaptığı açıklamalar TL’nin dolar karşısında güçlenmesini sağladı. Kur 5,14 ile dört ayın en düşüğünü gördü.
Dolardaki Zayıflık Kuru 5,14 Liranın Altına Taşıdı

Dolar kuru gün içi gelişmelerin etkisiyle son dört ayın en dip seviyesini gördü. Dün gün boyunca 5,25 lira seviyesinde seyreden kur, Perşembe gününe ekside başladı. Dün akşam ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın konuşmalarını takip eden dolar, Türk lirası karşısında değer kaybederken, sabah saatlerinde açıklanan ekonomik güven endeksi ile kademeli olarak gerileme kaydetti.

Ekonomik güven endeksinin Kasım ayında piyasa beklentilerine zıt yönde gerçekleşerek, %9,1 artış göstermesi dolar kurunu 5,20 liranın altına taşıdı.

Ekonomiye güvenin Kasım ayında artış göstermesi Dolar/TL’nin 5,14’e kadar gerilemesini sağladı.

Kur saat 15:04’te 5,1428 liradan işlem görüyor. Ekonomik güven endeksinin %9,1 oranında artış göstererek 73,7’ye çıkması piyasalara olumlu yansıdı. Kur söz konusu gelişme sonrasında ilk tepki olarak 5,22’den 5,18’e indi ve gün içerisinde kademeli olarak düşüş gösterdi. Ağustos ayında kırılan tarihi rekorun ardından en düşük seviyeye gerileyen dolar, bugün TL karşısında %1,6’lık bir değer kaybı yaşadı.

TL’nin dolar karşısında güçlenmesinde FED Başkanı Powell’ın konuşmalarının da etkisi oldu.

FED Başkanı Jerome Powell, 2019 yılı için öngörülen faiz artırımlarında olası geri adımın sinyallerini verdi. Powell, dün akşam yaptığı konuşmada geçen ay yaptığı açıklamalardan daha farklı bir yaklaşımda bulundu.

Faiz artırımları serisinin para politikasını nötr olarak hesaplanan aralığın hemen altına getirdiğini söyleyen Powell, ekonominin henüz faiz artırımlarının tam etkisini hissetmediğini ifade etti. Ek olarak güçlü büyümenin, düşük işsizliğin devam edeceği, enflasyonda %2 hedefine yakın kalınacağını öngören FED Başkanı, bu görünümden memnun olmak için çok sebep olduğunu dile getirdi.

Garanti Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert, FED Başkanı Powell’ın konuşmasını yorumladı.

Powell’ın doğal faize çok yakınız demesinin bir veya iki faiz artırımı anlamına geldiğini belirten Cömert, bu yıl ve 2019 için ikişer defa olmak üzere toplam dört faiz artışı beklentisinin ikiye düştüğünü, piyasaların da bu durumu olumlu karşıladığını yorumladı.

Wrightson ICAP LLC başekonomisti Lou Crandall, ise “Politika yapıcıları, Eylül ayında açıklanan ve noktasal grafik olarak adlandırılan grafik ile gösterilen Fed yetkililerinin tahmin medyanına göre, gelecek yıl üç faiz artırımı bekliyorlardı. Bu tahmin 18-19 Aralık’taki toplantıda 2’ye düşebilir” şeklinde konuştu.

Gelişen ülke para birimleri de FED iyimserliği ile dolar karşısında yükselişe geçti.

Powell’ın faiz artırımlarına ara verileceğinin işareti gelişen ülke para birimlerine ralli getirdi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi dünden bu yana %0,8’lik bir gerileme kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 18 Eylül tarihinden bu yana %3’ün altını gördü. Dolar, Güney Kore wonu karşısında %0,6, Endonezya rupisi karşısında %1 değer kaybederken, Hint rupisi 3 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Tayvan doları da yaklaşık 3 haftanın en yükseğini gördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum