Dolar (%-0.25) 13.485
Euro (%-0.16) 15.4037
Sterlin (%-0.43) 18.4463
Ons (%0.24) 1820.99
Gram (%0.19) 791.13
Çeyrek (%0.19) 1293.50
THYAO (%0.64) 28,40
ASELS (%0.99) 24,38
PETKM (%0.63) 9,57
EUR/USD (%0.05) 1.14203
USD/JPY (%0.26) 114.49
EUR/GBP (%0.06) 0.8349
Petrol (%0.54) 83.75
Gümüş (%0.49) 23.03
Bitcoin (%-0.86) 42861.39
Ethereum (%-1.31) 3290.86
Bist100 (%0.78) 2,089.08

Dolar/TL 35 Yılın En Yükseğine Nasıl Tırmandı?

Türk lirası, 1981 yılından bu yana dolar karşısında en düşük seviyesine geriledi. Yurt içi ve yurt dışı etmenlerin art arda baskı yarattığı Dolar/TL paritesi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Özellikle son iki haftadır sert düşen Türk lirası, dolar karşısında 35 yılın en düşüğüne nasıl geriledi? Dolar/TL paritesinde görülen rekorların nedenini sizler için yazdık…
Dolar/TL 35 Yılın En Yükseğine Nasıl Tırmandı?
09 Kasım 2016 | 16:35 Son Güncelleme: 30.01.2020 / 16:52:28
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ekim ayında gerçekleştirdiği toplantının ardından 3.05 seviyelerine kadar gerileyen Dolar/TL paritesi, son iki haftadır kademeli olarak yükseldi ve yeniden rekor üstüne rekor kırdı. Yurt içi ve yurt dışı etmenlere bağlı olarak kazanımlar elde etmeyi başaran Dolar/TL’nin yükselişinde birçok husus göze çarpıyor. Yılın sonuna doğru, elinde dolar bekletenlerin bayram ettiği bu günlerde, Türk lirası açısından durum hiç  de iç açıcı değil. Bu yazımızda sizler için Türk lirasının dolar karşısında rekor seviyelere kadar nasıl gerilediğini incelemeye çalışacağız. Özellikle son iki hafta içerisine yaşanan sert düşüşlerin temel dayanaklarını araştıracak ve önümüzdeki süreç içerisinde kurda görülecek olası hareketleri analiz etmeye çalışacağız:

Dolar/TL’nin Yükselişindeki Yurt İçi Etmenler Neler?

Dolar/TL’nin Yükselişindeki Yurt İçi Etmenler Neler?Bilindiği üzere Dolar/TL paritesi, 2016 yılının ikinci yarısında özellikle yurt içi etmenlere bağlı olarak oldukça sert yükselişler yaşıyor. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarına yönelik kamu kurumlarına yapılan operasyonlar, politik istikrarsızlığın işareti olarak algılanıyor ve bu yüzden, Türk varlıklarında değer kayıpları görülüyor. Ayrıca hükümet, FETÖ’nün yanı sıra PKK ve DAEŞ gibi terör örgütlerine de yönelik operasyonlar gerçekleştiriyor.

Hatırlanacağı üzere geçen hafta Cuma günü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları; Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve beraberindeki milletvekilleri, terör örgütüne yardım ve yataklık suçlarına bağlı olarak gözaltına alınmışlardı. Milletvekillerine gelen gözaltı kararlarının ardından, yabancı basından sert tepkiler gelmeye başlamış ve yaşanan bu gelişmelere paralel olarak Türk lirasında değer kayıpları görülmüştü. Günün ilerleyen saatlerinde ise gözaltına alınan milletvekillerine yönelik tutuklama kararı alındığı açıklanmasının ardından Dolar/TL paritesi, 3.1533 seviyesini aşarak rekor kırmıştı. Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmanlar ise Dolar/TL’nin seyriyle ilgili olarak o dönem yaptıkları açıklamalarda; kurun tümüyle iç dinamiklere bağlı olarak yön bulmaya çalıştığını belirtmişler ve 3.18 seviyelerine doğru yukarı yönlü hareketlerin görülebileceğinin sinyallerini vermişlerdi. Ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yaşanan tüm bu gelişmeler, geçen haftadan bu yana Dolar/TL paritesinin kademeli olarak yeniden yükselmesine ve rekor üzerine rekor tazelemesine neden olmuştu. Yurt içi dinamiklerin giderek yoğunlaştığı bu günlerde, başkanlık tartışmalarının yeniden gündeme girme olasılığının artmasına bağlı olarak Dolar/TL paritesinde, yeniden yukarı yönlü hareketlerin görülmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu düşünüyorum…

ABD Başkanlık Seçimi ve FED Beklentisi Dolar/TL’yi Yükseltti mi?

ABD Başkanlık Seçimi ve FED Beklentisi Dolar/TL’yi Yükseltti mi?Dolar/TL paritesindeki sert dalgalanmaları incelediğimiz bu yazımızın ilk bölümünde yurt içi dinamiklerden bahsetmiştik. Kurda görülen dalgalanmaları objektif bir yönden ele almak adına yurt dışı etmenlere de bakmakta yarar olduğu kanısındayım. Bu noktada kurun yükselişini etkileyen yurt dışı bağlantılı iki önemli husus bulunmakta. Bunlar; ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden küresel piyasaların beklentileri doğrultusunda faiz artırımına gideceği, diğeri ise ABD başkanlık seçimi.

Aslına bakarsanız FED’in faiz artırım hikayesi, ABD başkanlık seçimlerine bağlantı olarak yön bulmaktaydı. Çünkü Başkan adaylarından Donald Trump, yaklaşık iki ay önce yaptığı açıklamada; Başkan Janet Yellen’i, piyasalara beklediğini verememekle suçlamış ve başkan seçilmesi halinde görevine son vereceğini dile getirmişti. Diğer aday Clinton ise bu konuyla ilgili başkan adaylarının yorum yapmaması gerektiğini savunmuştu. Tam da bu noktada başkan adaylarının FED hakkında yorum yapıp yapmamaları gerektiği gündemde bomba etkisi yaratmıştı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. FED’in yıl bitmeden faiz artıracağı yönündeki beklentiler, Dolar/TL paritesinin yukarı yönlü bir grafik çizmesinde hayati rol oynamıştı. Lakin başkanlık seçimlerinin piyasalar açısından çok daha önemli olduğu kanısı, FED’in elini bağlamış ve Kasım ayı toplantısında faiz artırımının pas geçilmesine neden olmuştu. FED’in Kasım toplantısında yaşanan tüm gelişmelerin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

FED endişesinin ardından Dolar/TL için rota; 58. ABD başkanlık seçimlerine çevrilmişti. Seçimde dört aday arasından, Clinton ve Trump ön plana çıkmaktaydı. İki lider arasında gerçekleştirilen münazaralar ve anketlerde ön planda görünen isim, Clinton olmaktaydı. Bu doğrultuda küresel piyasalarda işlem yapan tüm yatırımcılar, Clinton senaryosuna kendilerini hazırlamaktaydılar. Seçim sonrası ilk etapta, gelişen ülke piyasalarının negatif yönde etkileneceği herkesin malumuydu. Yani Dolar/TL paritesinin bugünkü işlemlerde yukarı yönlü hareket edeceği çok öncelerde öngörülüyordu. ABD seçimlerine bağlı olarak Dolar/TL paritesi, günün erken saatlerinde 3.29 seviyesine kadar yükseldi ve belki de kırılması imkansız olarak görülen tarihi rekorunu yeniledi…

Ancak Dolar/TL yatırımcılarının bu noktada dikkat etmesi gereken en önemli husus; kritik seçim sonucunda kazanan isimin uygulayacağı politikalar ve söylemleri olacak. Cumhuriyetçi Parti Adayı Trump’ın ABD’nin 45. Başkanı olmasının ardından, piyasalarda bir miktar “endişe” ortamı oluştu. Türk varlıklarında olduğu gibi diğer gelişen ülke varlıklarında da değer kayıpları görüldü. Lakin önümüzdeki günlerde Trump algısı, Dolar/TL paritesinin bir miktar aşağı yönlü seyrini destekleyebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar