Paylaşım
in G+

Dolar Biraz Soluklandıktan Sonra Yeniden 3,93’e Çıktı


 

Dün yükselişine biraz ara vererek 3,90'lı seviyelere kadar inen dolar, haftanın son işlem gününde yeniden atağa geçti. Kur 3,93 seviyesinden işlem görüyor.

Son günlerde sürekli yükseliş trendinde olan dolar, 3,98 rekorundan sonra dün biraz sakinleşmişti. Perşembe günü 3,91’e kadar gerileyen kur, haftanın son işlem gününde yönünü yeniden yukarı yönde çevirdi. ABD tahvil faizlerindeki yükselişin etkisiyle dolar küresel piyasalarda değer kazandı. Dolar/TL ise güne artışla başlayarak 3,93 seviyesine yükseldi.

Kur, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’in Merkez Bankası’na yönelik açıklamalarından sonra gevşemişti.

Dün Cemil Ertem’in Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, gerekli gördüğü zaman harekete geçmekte özgür olduğunu söylemesi, doların 3,90’lı seviyelere kadar inmesini sağladı. Ancak kur bu seviyelerde kalıcı olamadı. Şükran Günü sebebiyle ABD piyasaları dün kapalıydı. Tatil sonrası işlemlerde hazine tahvil faizlerindeki artışlar, doları da tekrar yukarı taşıdı. Japonya finans piyasaları da dünkü tatil sonrasında bugün işlemlere açıldı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, son üç gün içerisinde %1,1 düşüşten sonra bugün 1,162.50 puana geldi.

National Australia Bank Ltd. Döviz stratejisti Rodrigo Catril, doların kazançlarının geniş çapta olduğunu ancak düşük hacimli işlemlerden dolayı, bugünkü seyri hakkında fikir yürütmenin zor olduğunu söyledi. AB, ABD ve NATO ile süren gerginliğin yanında bugün ABD imalat ve hizmet PMI verileri takip ediliyor olacak.

Haftanın son işlem gününde Euro da yönünü yukarı çevirdi ve 4,66’ya kadar yükseldi.

Perşembe günü açıklanan veriler, Euro Bölgesi ekonomisinin Kasım ayında iyileştiğini ve finansal krizden bu yana en iyi yıllık performansını gerçekleştirmeye yaklaştığını gösterdi. Söz konusu gelişme Euro’ya destek verdi ve kayıplarını almasını sağladı. Düşük faizler ve Avrupa Merkez Bankası’nın varlık alımlarının desteği ile Euro Bölgesi işsizlik oranı rekor seviyeden indi. Bölge ekonomisi ortak para birimine geçildiğinden beri en eşgüdümlü büyümesini gerçekleştiriyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı