Paylaşım
in G+

Yükselişine Ara Veren Dolar 3,91’e Geriledi


 

Çarşamba günü 3,98 ile tüm zamanların en yükseğini gören dolar, yeni güne düşüşle başladı. Dolar/TL 3,91 seviyesine kadar geriledi.

Kasım ayını oldukça hareketli geçiren dolar, Çarşamba günü 3,98 ile tarihi zirveyi gördü. Doların hızının bir türlü kesilmemesi üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankalara yönelik günlük fonlamanın tamamının geç likidite penceresinden sağlanmasına karar verdi. Analistler Merkez Bankası’nın attığı adımların piyasada olumlu etki yaratmadığını belirtirken, kur Perşembe gününe kazançlarını silerek başladı.

Rekor üstüne rekor kıran Dolar/TL, yeni güne düşüşle başladı. Saat 11:45 itibariyle 3,91 seviyesinden işlem görüyor.

ABD, Avrupa Birliği ve NATO ile devam eden gerilim, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yönelik eleştirileri kur üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Dün bu gelişmelerle birlikte dolar 3,98’e, Euro 4,67’ye kadar fırlamıştı. Merkez Bankası, Salı günü fonlamayı %12,25’lik GLP üzerine kaydırdı fakat ilk etapta bu hamle kur üzerinde çok etkili olamadı.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, kurun 3,91 altına inmemesi halinde yeni rekorların beklenmesi gerektiğini söyledi.

Erkan, kurda asıl anlamlı gevşemenin 3,91 seviyesinin altına inildikten sonra gerçekleşeceğini söyledi. ABD piyasaları bugün tatil olduğu için herhangi bir veri akışı bulunmuyor. Ancak piyasalar yurt içindeki siyasi ve jeopolitik gelişmeleri takip ediyor olacak. Azimut Portföy Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Kunt, döviz kurlarına bakıp da faiz artırılsın demenin çok yanlış bir hamle olduğunu ifade etti.

Dün akşam açıklanan FED toplantı tutanaklarından sonra, dolar/TL 3,92’ye gerilemişti.

FED’in toplantı tutanakları Aralık ayında faiz artışına işaret ediyor. Yetkililerin çoğu enflasyon konusunda endişeli. ABD’de enflasyon hedeflenen %2’nin altında kalmaya devam ediyor. Tutanaklar iş gücü piyasasına ve ekonomik büyümeye olan güvenin devam ettiğini gösteriyor. Katılımcıların ortak görüşleri ise 2018 yılı içerisinde 3 kez faiz artışı gerçekleşeceği yönünde.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı