Paylaşım

Dolar Vergi Reformundaki Gelişmeler İzlenirken 3,85’e İndi


 

Dün Merkez Bankası'nın faiz artışı beklentisiyle düşüşe geçen dolar, ABD vergi reformu sürecini izlerken 3,85 seviyesinde seyrediyor. Kurdaki son gelişmeler haberimizde...

Piyasaların faiz artışı beklentisinin yükselmesi dün doları 3,87 seviyesine çekmişti. Gün boyu negatif seyreden kur akşam saatlerinde 3,84’e kadar indi. ABD hükümetinin kapanma olasılığına yönelik endişelerin, vergi indirimi yasası sürecine ilişkin iyimserliği telafi etmesiyle aşağı seyreden dolar yeni güne 3,85 seviyesinden başladı.

Haftaya 3,94 seviyesinden başlayan Dolar/TL enflasyon verileri açıklandıktan sonra, Merkez Bankası’nın harekete geçeceği beklentisiyle düşüşe geçti.

Dolar dün akşam 3,84 seviyelerine kadar indi. Bugün yurt içinde kurun seyrini etkileyecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise saat 10:00’da Almanya sanayi siparişleri, saat 16:30’da ABD işgücü maliyeti ve verimlilik verileri takip ediliyor olacak. Uzmanlar Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacak olmasının jeopolitik riskleri artıracağını belirtiyor. Olumsuz bir veri akışı olmaması halinde Türk lirasında değerlenmenin de devam edeceği öngörülüyor.

ABD dolarının 6 önemli para birimi karşısındaki seyrini takip eden endeks %0,1 aşağıda seyretti.

Dolar/Yen paritesi %0,1 düştü ve 112.38 seviyesine indi. Euro/Dolar çok fazla değişmedi, saat 09:45 itibariyle 1,18 bandından işlem görüyor. Tokyo’daki Mizuho Securities döviz stratejisti Masafumi Yamamoto; bu yıl bitmeden vergi reformu konusunda uzlaşıya varılması halinde doların güçleneceğini söyledi. Böylesi bir durumda küresel yatırımcının risk iştahının artacağını fakat piyasaların “bekle ve gör” modunda olacağını sözlerine ekledi.

Bank of America bu yıl %8 değer kaybeden doların, ABD vergi reformu tasarısı ile yeniden güçleneceğini tahmin ediyor.

Bank of America’dan David Woo dün gerçekleştirdiği basın toplantısında doların önümüzdeki dönemlerdeki durumu hakkında tahminlerde bulundu. ABD’li şirketlerin yurt dışındaki fonlarının ülkeye geri dönüş yapmasıyla birlikte, doların 2018 ilk çeyreğinde yeniden yükseleceğini düşündüğünü söyledi. Woo dolar için; “Para, hızla evine dönecek ve bu dolar için çok destekleyici olacak.” ifadesini kullandı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın