Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL 3.1533’e Yükselerek Rekor Kırdı

2016 yılını rekorlarla geçiren dolar kuru, FED'in faiz artırımına gideceği spekülasyonlarıyla yeniden yükseldi. 3,1533 ile rekor kırıldı. İşte detaylar;
Dolar/TL 3.1533’e Yükselerek Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar/TL paritesinde sular bir türlü durulmuyor. Türk lirası her geçen gün dolar karşısında erimeye devam ediyor. Bilindiği üzere Dolar/TL, 2016’nın sonlarına yaklaşıldığı bugünlerde, rekor üzerine rekor tazeliyor ve yatırımcıları bir hayli tedirgin ediyor. Hatırlanacağı üzere en son Dolar/TL paritesi, geçen haftaki işlemlerde 3.1265 seviyesine kadar tırmanarak rekor kırmıştı. Türk lirasının dolar karşısındaki değer kayıplarının temel nedeni ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin kuvvetlenmesiydi. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Haftanın son işlem gününde ise Dolar/TL paritesi, 3.1533 seviyesine kadar yükselerek rekor tazeledi. Dolar/TL’nin bugünkü yükselişindeki temel nedenler; Diyarbakır’da gerçekleşen bombalı terör saldırısı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik gözaltı kararlarının alınmasıydı. Yurt içinde yaşanan bu gelişmeler, ekonominin tansiyonunu bir hayli arttırdı.

ABD TDİ verilerine dikkat!

Bugün ABD’de Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verileri kamuoyuna açıklanacak. Hatırlanacağı üzere en son, Eylül ayına ilişkin TDİ verileri kamuoyuna açıklanmıştı. Veri öncesi ekonomistlerin beklentisi 166 bin artış olacağı yönündeydi. Ancak açıklanan resmi verilerde 154 bin düzeyinde gerileme görüldü. Düşük gelen TDİ verisi sonrası dolar endeksi, küresel çapta değer kayıpları yaşamıştı. Eylül ayına ilişkin TDİ verisinin piyasalara olan etkisini bu yazımızda bulabilirsiniz. Ancak bugün açıklanacak olan yeni verilerin beklentileri aşması halinde dolar endeksi, küresel çapta yeni bir ralliye başlayabilir. Bu durum karşısında Dolar/TL paritesinde yeni rekorlar görülebilir. Bu doğrultuda yatırımcıların, bugün açıklanacak olan TDİ verisine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca TDİ verisi, FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın son toplantısında faiz artırımına gidip gitmeyeceğine yönelik bir ipucu da verme özelliğine sahip. Beklentilerin karşılanması halinde FED’in eli bir hayli güçlenmiş olacak ve bu doğrultuda, piyasaların yılın başından bu yana sabırsızlıkla beklediği faiz artırımı kararının verilme ihtimali bir hayli artacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar