Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL 3.1533’e Yükselerek Rekor Kırdı

Dolar/TL 3.1533’e Yükselerek Rekor Kırdı

Dolar/TL paritesinde sular bir türlü durulmuyor. Türk lirası her geçen gün dolar karşısında erimeye devam ediyor. Bilindiği üzere Dolar/TL, 2016’nın sonlarına yaklaşıldığı bugünlerde, rekor üzerine rekor tazeliyor ve yatırımcıları bir hayli tedirgin ediyor. Hatırlanacağı üzere en son Dolar/TL paritesi, geçen haftaki işlemlerde 3.1265 seviyesine kadar tırmanarak rekor kırmıştı. Türk lirasının dolar karşısındaki değer kayıplarının temel nedeni ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin kuvvetlenmesiydi. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Haftanın son işlem gününde ise Dolar/TL paritesi, 3.1533 seviyesine kadar yükselerek rekor tazeledi. Dolar/TL’nin bugünkü yükselişindeki temel nedenler; Diyarbakır’da gerçekleşen bombalı terör saldırısı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik gözaltı kararlarının alınmasıydı. Yurt içinde yaşanan bu gelişmeler, ekonominin tansiyonunu bir hayli arttırdı.

ABD TDİ verilerine dikkat!

Bugün ABD’de Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verileri kamuoyuna açıklanacak. Hatırlanacağı üzere en son, Eylül ayına ilişkin TDİ verileri kamuoyuna açıklanmıştı. Veri öncesi ekonomistlerin beklentisi 166 bin artış olacağı yönündeydi. Ancak açıklanan resmi verilerde 154 bin düzeyinde gerileme görüldü. Düşük gelen TDİ verisi sonrası dolar endeksi, küresel çapta değer kayıpları yaşamıştı. Eylül ayına ilişkin TDİ verisinin piyasalara olan etkisini bu yazımızda bulabilirsiniz. Ancak bugün açıklanacak olan yeni verilerin beklentileri aşması halinde dolar endeksi, küresel çapta yeni bir ralliye başlayabilir. Bu durum karşısında Dolar/TL paritesinde yeni rekorlar görülebilir. Bu doğrultuda yatırımcıların, bugün açıklanacak olan TDİ verisine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca TDİ verisi, FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın son toplantısında faiz artırımına gidip gitmeyeceğine yönelik bir ipucu da verme özelliğine sahip. Beklentilerin karşılanması halinde FED’in eli bir hayli güçlenmiş olacak ve bu doğrultuda, piyasaların yılın başından bu yana sabırsızlıkla beklediği faiz artırımı kararının verilme ihtimali bir hayli artacak.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum