Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL 2019’un Son Haftasında 5,95’in Hemen Altında Seyrediyor

Dolar/TL süredir tutunduğu 5,90-5,95 lira bandı aralığını 2019 yılının son haftasında da sürdürmeye yöneldi.
Dolar/TL 2019’un Son Haftasında 5,95’in Hemen Altında Seyrediyor

Geçtiğimiz hafta boyunca 5,90-5,95 lira bandı aralığında dalgalanan dolar/TL, 5,9576 lira ile kapanış yapmıştı. 2019 yılının son haftasına bu seviyenin hafif altında başlayan dolar/TL, Asya piyasasında sakindi. Yurt içi piyasaların açılmasıyla birlikte hafif gerilemeye yöneldi ve TSİ 09:49’da 5,9492 liradan işlem görmeye başladı.

Kur, böylelikle yaklaşık bir haftadır gösterdiği 5,90 üzerindeki seyrini yılın son haftasında da devam ettirdi. Dolar geçtiğimiz hafta Türk lirası karşısındaki kazançlarını %0,3 artırmıştı.

5,90 Üzeri Seyir Devam EdiyorAnalistler, teknik açıdan kurda 5,97 seviyesinin önemli bir direnç konumu olduğunu belirtirken, 5,90 lira seviyesinin destek konumunda olduğunu belirttiler. Kuru etkileyecek önemli bir gelişme yaşanmaması halinde dolar/TL’nin 2019 yılını 6 lira seviyesinin altında kapatacağı öngörülüyor.

Yurt içi piyasalarda bugün için önemli bir hareketlilik beklenmezken saat 10:00’da açıklanan Aralık ayı ekonomik güven endeksi verileri kurun seyrini değiştirmese de önem teşkil ediyor. Yurt dışı piyasalar ise ABD’de toptan eşya stokları ve bekleyen konut satış verilerinin açıklanmasını bekliyor. Bu hafta içinde Amerikan Merkez Bankası (FED) Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantısının tutanaklarını açıklayacak.

ABD-Türkiye ilişkileri, başta Suriye meselesi olmak üzere jeopolitik gelişmeler, Avrupa Birliği (AB) ile olan ilişkiler ve yapılan faiz indirimlerinin ardından TL’nin gerileyen reel faizi piyasaların izlediği konular arasında yer alıyor.

ABD-Türkiye İlişkileriUzmanlar tarafından kurda 5,9570 seviyesinin üzerindeki kalıcı hareketlerin mevcut pozitif isteğin daha da güçlenmesi ve teorik 5,99 ve psikolojik 6 lira seviyesine yakınsayacak yeni beklentileri oluşturabileceği şeklinde yorum yapılıyor.

Diğer taraftan yükselen petrol fiyatları, TL’deki negatif ayrışmada etkili oldu. Bununla birlikte önceki haftayı artıda bitiren dolar/TL’de 5,95 lira üzerindeki fiyatlanmaların dolar lehine olacak işlemleri güçlendirebileceği öngörülüyor. Işık FX ise kurun 5,95 üzerinde kalıcı bir seyir izlemesi durumunda 6 lira seviyesinin hedef haline gelebileceğini aktardı. Söz konusu bu seviyenin aşılmasıyla birlikte alış ağırlıklı işlemlerin hızlanabileceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum