Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL 2016’ya Rekorlarla Devam Ediyor

Dolar/TL 2016’ya Rekorlarla Devam Ediyor

Küresel çapta yaşanan krizlerin etkisiyle beraber Dolar değer kazanımı yükseltiyor. 2015 yılının son işlem gününde Dolar/TL 2.92 seviyelerinde yılı kapatmıştı. Pazartesi günü yılın ilk işlem gününde ise yükselişine başlayan Dolar/TL 2.95 seviyesini aşmayı başardı. Dün Asya piyasalarının durulmaya yönelik hareketleri de Dolar/TL’nin yükselişine engel olamamıştı ve 2.98 seviyesi aşılmıştı. Yılın üçüncü işlem günü olan bugün ise Dolar/TL güne 2.9850 seviyelerinde başlangıç gerçekleştirdi. Kademeli olarak artış gerçekleştiren dolar, 3.0058 seviyesine ulaşarak 3 Lira barajını aşmış durumda. Böylelikle Türk Lirası dolar karşısında düşüşünü dördüncü güne taşımış oldu. Türk Lirası, dolar karşısında bu dönem içerisinde yüzde 2.9’luk bir değer kaybı yaşamış oluyor.

Dolar/TL yeni yılla birlikte neden yükselişe geçti?

2015 yılını 2.92 seviyesinde kapatan dolar, yeni yılın gelişi ile birlikte her geçen gün Türk Lirası karşısında değerini yükseltmeyi başardı. Peki, doların Türk Lirası karşısında art arda gelen yükselişinin nedeni ne?

Dolar/TL’nin yeni yıl ile birlikte değer kazanmasının arkasında 3 önemli faktör yatmakta. Faktörler ise şöyle; Asya piyasalarındaki sert düşüşler, Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan kriz ve TÜİK tarafından açıklanan Enflasyon rakamları. Bu 3 önemli faktör yeni yılda doların Türk Lirası karşısında kademeli olarak yükselişinin arkasında yatan etmenler olacak.

Bu etmenleri inceleyecek olursak;

Çin’de borsalar yeni yılın ilk işlem gününde %7 oranında bir düşüş göstermiş ve böylelikle işlemler günün geri kalanında durdurulmuştu. Çin ekonomisinde yaşanan sert düşüşler borsanın düşmesine neden olarak küresel çapta bir dalgalanmaya sebep olmuştu. Hisselerdeki satışlar ise yatırımcıların Çin ekonomisinin yeni yıla istikrarlı bir başlangıç yapacağı yönündeki beklentileri olumsuz yönde etkileyerek bir tedirginlik oluşturmuştu. Çin yuanı ise dolar karşısında 2011 tarihinden bu yana en düşük seviyelerine gerilemiş ve 6,5248’a kadar gerilemişti.

Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan krize gelecek olursak, iki ülke belirli dönemlerde gerginlik yaşamışlar ve bu gerginlik sonucunda küresel çapta oynaklıklar meydana gelmişti. Özellikle petrol alanın da sert yükselişler oluşmaktaydı. Fakat bu defa petrol beklenen yükselişini gerçekleştiremedi. Ayrıca iki petrol üretici devi ülke arasında yaşanan gerilimler de bu çapta büyük bir kriz konuma hiç gelmemişti. Krizin başlangıç noktası olarak Suudi Arabistan’ın Şii bir din adamını idam etmesi kabul ediliyor. Ardından İran hükümetinden sert eleştiriler gelmiş, protestocular Tahran sokaklarına dökülmüş ve Suudi Arabistan konsolosluğu ateşe verilmişti. Bu gelişmenin ardından Suudi yetkililer bir açıklama yaparak İran ile diplomatik ilişkileri kestiklerini açıklamış ve İranlı diplomatları sınır dışı etmişlerdi. Krizin son noktası ise bu açıklamadan tam bir gün sonra gelmekteydi. Suudi yetkililer tekrar bir basın açıklaması yaparak, İran ile ekonomik ilişkilerinde kesildiğini duyurmuşlar ve böylelikle küresel çapta büyük bir tedirginliğe yol açmışlardı.

Enflasyon rakamlarına gelecek olursak; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Pazartesi günü Enflasyon rakamlarını kamuoyuna duyurmuştu. Açıklanan rakamlar hem analizcilerin hem de Merkez Bankasının tahminlerinin çok üzerinde gelmesi, yurt içi piyasalarda büyük bir tedirginlik yaratmış ve böylelikle Dolar/TL tarafında oynaklıkların yaşanmasına sebep olmuştu. Açıklanan verilere göre; 2015 yılı Aralık ayında enflasyon %0.21 oranında artış göstermiş ve yıllık enflasyon ise %8.81 olmuştu. Ayrıca yine açıklanan verilere göre; TÜFE’de 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0.21, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8.81, bir önceki yılın aynı ayına göre %8.81 ve on iki aylık ortalamalara göre %7.67 oranında artış gerçekleşmişti. Bu verilerin ardından Dolar/TL Pazartesi günü 2.95’i aşmıştı.

Yaşanan bu üç önemli etmenden oldukça spekülatif olan ilk ikisi, küresel çapta büyük oynaklıklara sebebiyet verirken; açıklanan enflasyon rakamları ise yurt içi piyasalarda dalgalanmalara neden oldu. Yaşanan tüm bu gelişmeler sonucunda dolar yeni yıla hızlı bir giriş yaparak art arda üç gününde de Türk Lirası karşısında kademeli olarak yükselerek bugün 3 lirayı aşmış durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum