Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL 2016’nın İlk ve Tek Faiz Artırımından Nasıl Etkilendi?

FED'in merakla beklenen Aralık toplantısı sonuçlandı. Toplantıda, 2016 yılının ilk ve tek faiz artırım kararı alındı. Durumdan en çok dolar faydalandı. İşte FED'in bu yıl için son toplantısının etkileri;
Dolar/TL 2016’nın İlk ve Tek Faiz Artırımından Nasıl Etkilendi?

FED’in karar organı olan FOMC, 2 günlük toplantı sonrasında merakla beklenen sonucu açıkladı. 2015 yılında yapılan ilk faiz artırımı sonrasında, 2016 yılında işler planlandığı gibi gitmeyince devamı getirilemedi. Gözler ise 2016 yılının son toplantısına çevrilmişti. Aralık toplantısında, artık faiz artırımına gidilmesi bekleniyordu ve beklendiği gibi de oldu. FED politika yapıcıları, gösterge faizi olan federal fon oranını 25 baz puan arttırdı ve % 0,25 – % 0,50 aralığından % 0,50 – % 0,75 aralığına yükseltti.

Yapılan anketler sonucunda da böyle bir faiz artırımı yapılması bekleniyordu. Şimdi ise 2017 yılında 3 faiz artırımının daha yapılması öngörülüyor. Dolar ise FED’in 2017 yılına ilişkin görünümü yükseltmesiyle birlikte önemli para birimleri karşısında değerini arttırmaya devam etti. Dolar, Euro karşısında 21 ayın zirvesini görürken, Japon yeni karşısında 10 ayın en yükseğine çıktı.

Dolar/TL kuru ise FED kararının ardından yükseldi ve 3,53 seviyesinin üzerini gördü. Karar sonrası ilk işlem gününde ise kademeli bir düşüş gösteriyor. FED’in 2017 için ‘şahin’ açıklamalar yapması sonrasında bugün erken saatlerde dolar/TL kuru, 3,5439 seviyesini aştı. Daha sonra düşüşe geçti ve 3,50 seviyelerine kadar indi. Kur, 10:47 itibariyle 3,5293 seviyesinden işlem görüyor.

FOMC toplantısı sonrasında kararlar açıklandı ve FED Başkanı Janet Yellen konuşma yaptı. Yellen’in açıklamalarında öne çıkan noktaların başında ise ekonomide kayda değer iyileşme olduğunun göründüğüyle ilgili oldu. Yellen, enflasyonun % 2’ye doğru hareketlendiği ve gelecek yıl bu gelişmeyi daha yakından izleneceğini belirtti. İstihdam koşullarının güçlendiğini söyleyen Yellen, açıklanan verilerin daha da iyileştiğine dikkat çekti.

Donald Trump ile ilgili merak edilen sorulara da yanıt veren Yellen, FED personelinin Trump’un geçiş ekibi ile temas halinde olduğunu ve bunun dışında bir Trump ekibi ile temas kurmadığını belirtti. Senato tarafından 4 yıllığına göreve getirildiğinden ve bu süreyi tamamlama niyetinde olduğundan da bahsetti.

Ekonominin yalnızca kademeli bir faiz artışını garanti ettiğini belirten Janet Yellen, FED fonları faizinin, nötr faizin hafif altında olduğuna da dikkat çekti. Nötr faizin, tarihi standartların oldukça altında olduğunu söyledi. Ekonomik görünümün ise fazlasıyla belirsiz olduğunu ifade etti. Yellen; maliye politikalarındaki değişikliklerin, ekonomi görünümü değiştirebileceğini söyledi ve para politikası için önceden belirlenmiş bir yol olmadığından bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum