Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL 2016 Ekim’in Son Haftasında Yeniden Rekor Kırdı!

Dolar/TL 2016 Ekim’in Son Haftasında Yeniden Rekor Kırdı!

Son haftalarda Dolar/TL paritesinde oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Yurt içi ve yurt dışı etmenlere bağlı olarak dolar, Türk lirası karşısında kademeli olarak yükseliyor ve rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor. Hatırlanacağı üzere Dolar/TL paritesi, en son rekorunu 18 Ekim tarihinde kırmıştı. O gün, ABD’de açıklanan TÜFE verisinin ekonomistlerin beklentilerini aşmasıyla dolar, küresel çapta önemli kazanımlar elde etmiş ve Türk lirası karşısında 3.1140 seviyesine yükselerek rekor kırmıştı. Haberimizin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ekim ayı henüz tamamlanmadan Dolar/TL paritesi, yeni bir rekora daha imza attı. Hafta içerisinde son yedi ayın zirvesine kadar yükselen dolar endeksi, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin artmasına bağlı olarak, küresel çapta önemli kazanımlar elde ediyor. Dün ise ABD’de açıklanan askıdaki konut satışlarının ekonomistlerin beklentilerini aşması üzerine dolar, yeni bir ralliye başladı. Dolar endeksindeki kazanımlara paralel olarak Dolar/TL paritesi de günün erken saatlerinde 3.1265 seviyesine kadar yükseldi ve yeniden rekor kırmış oldu. Bugün TSİ 15.30’da ABD’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verileri açıklanacak. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 2.5 oranında artış olması yönünde. ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıklayacağı verilerde, ekonomistlerin beklentilerinin aşılması halinde Dolar/TL paritesinde yeni rekorların görülmesi kuvvetle muhtemel.

“TCMB’nin yapacak bir şeyinin olmamasından endişe ediyoruz”  

HSBC Ekonomisti Fatih Keresteci, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Keresteci yaptığı açıklamada; TCMB’nin para politikasında sadeleştirme adına esneklikten feragat ettiğini söyledi. Türk lirasında enflasyon beklentilerini bozan değer kayıplarının görülmeye başladığını dile getiren Keresteci, yaşanan bu gelişmeler karşısında TCMB’nin yapacak fazla bir şeyinin olmamasından endişe duyduklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum